Projekt PORTAL propojuje v reálném čase vybraná evropská města

Litevské hlavní město Vilnius a polský Lublin propojuje kromě historických vazeb i futuristický portál ve stylu Doctor Strange. Jedná se o součást nového experimentálního projektu, který má za cíl zamezit sociálnímu distancování a překlenout kulturní rozdíly. Sci-fi portály jsou společně propojeny v reálném čase, místní si proto mohou hledat nové zahraniční kamarády i navzdory aktuálním cestovním omezením. Projekt má postupně zavítat i do dalších evropských a světových měst.

Zdroj: PORTAL

Projekt, který byl oficiálně zahájen 26. května, vznikal posledních pět let. Města v Litvě a Polsku byla jasnou volbou, a to s ohledem na silné historické vazby, které obě země spojují. V letech 1569 až 1795 tvořily polsko-litevskou konfederaci.

Podle organizátorů má PORTAL sloužit jako vizuální most a spojovací prvek obou komunit, kterým má pomoct přehodnotit vlastní i národní identitu. Organizátoři projektu doufají, že v lidech vyvolávají podobný pocit, který zažívají astronauti při pozorování Země z vesmíru. Ti často podstoupí radikální změnu sebeuvědomění, což vede k vytvoření silně prosociálních vazeb na místní komunity.

Zdroj: PORTAL

Ačkoliv nemohli tvůrci předpovídat pandemii, tak portály perfektně zapadají do současného scénáře. Svým tvarem připomínají kruh času, vybaveny jsou obrazovkami a kamerami, které umožňují reálný přenos audiovizuálních informací z jednoho města do druhého. Ve Vilniusu se portál nachází vedle vlakového nádraží, v Lublinu se potom jedná o oblíbenou atrakci umístěnou ve středu hlavního náměstí. Cílem projektu je vytvořit komunikační platformu nejenom pro náhodné kolemjdoucí, ale také pro místní samosprávy. Obě města dostala unikátní možnost předvádět své projekty svým protějškům a zároveň i skvělý prostor pro navazování užší spolupráce.

„Lidstvo čelí mnoha potenciálně smrtelným výzvám; ať už se jedná o sociální polarizaci, klimatické změny nebo problémy spojené s ekonomikou. Za těmito problémy ale nestojí nedostatek brilantních vědců, aktivistů, vůdců, znalostí nebo technologií. Stojí za nimi především vyhraněný tribalismus, nedostatek empatie a úzké vnímání světa, které se často omezuje jen a pouze na naše národní hranice. To chceme s našimi portály změnit,“ říká iniciátor a garant projektu Benediktas Gylys.

Doufáme tedy, že PORTAL neskončí jako jednorázový projekt. Jeho organizátoři sní o instalaci desítek portálů po celé Evropě a následně i za hranicemi kontinentu, aby povzbudili místní komunity k sociálním experimentům a překlenutí kulturních a národních propastí. Otázka je tedy nasnadě – s kým byste chtěli být takto propojeni vy? Svoje návrhy můžete zasílat organizátorům projektu skrze formulář na webových stránkách. A kdo ví, třeba si touto nezvyklou formou najdete v brzké době zahraniční kamarády i vy.