Větrná turbína, která se vejde do batohu. Shine Turbine boří Kickstarter

Kanadský startup Aurea Technologies spustil kickstarterovou kampaň pro svojí ultrakompaktní větrnou turbínu. Zakladatelky společnosti uvádějí, že zařízení o velikosti lahve nabízí bezkonkurenční výkon pro všechny outdoorové nadšence, kteří potřebují při toulkách dobíjet svá elektronická zařízení. Shine Turbine se má stát skvělým zdrojem energie pro telefony, tablety, svítilny i fotoaparáty, a to s ohledem na různé povětrnostní podmínky.

Zdroj: Aurea Technologies

Shine je turbína o hmotnosti 1,3 kilogramy a výkonu 40 W, která může zařízení buďto nabíjet přímo, nebo ukládat energii do lithium-iontové baterie s kapacitou 12 000 mAh pro pozdější použití. Mimo to jí lze předem nabít doma pomocí standardní zásuvky a používat jako powerbanku.

Kapacita baterie vystačí zhruba pro čtyři plná nabití telefonu. Ideální je proto na několikadenní kempování, toulky s karavanem i off grid bydlení mimo civilizaci. Vysoce účinné čepele a lehký design, který čeká na udělení patentu, umožňuje zařízení produkovat výkon 13,3 W na necelého půl kila hmotnosti. V porovnání s jinými přenosnými elektrárnami, jako jsou solární panely, termoelektrická kamna nebo vodní turbíny, se proto jedná o kvalitní poměr výkonu a hmotnosti.

Zdroj: Aurea Technologies

Kickstarterová kampaň trhá rekordy

Shine dokáže generovat energii při rychlosti větru v rozmezí 12-45 kilometrů v hodině a teplotách 0 až 40°C. Součástí balení je kromě turbíny i skládací stojan, včetně kotevních kolíků určených pro rychlou a snadnou instalaci.

„Vítr je celosvětově druhým největším zdrojem čisté energie, přesto k ní většina lidí nemá přímý přístup. Jako tým outdoorových nadšenců se zkušenostmi v oblasti vědy a techniky jsme se proto rozhodli vytvořit produkt pro výrobu větrné energie, který se vejde do vašeho batohu,“ říká zakladatelka společnosti Cat Adalay.

Společně se spoluzakladatelkou Aurea Technologies Rachel Carr spustily pro financování produktu crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru. Ta dokázala během pouhých dvou dnů vybrat desetinásobek požadované částky a zájem o turbínu stále stoupá. V rámci kampaně je nabízena za cenu necelých 5000 korun, což je 60% maloobchodní ceny.

Shine je v procesu certifikace CSA, FCC, IEC, IC RoHS, UL a UN3481, vyrábět se bude od letošního léta v Kanadě .