Jídlo a flexitariánství
Pixabay

V Česku narostl počet flexitariánů. Víte, co jedí?

Češi jsou převážně národem masožravců. V posledních letech se ale i u nás začíná rozmáhat flexitariánství. Lidé s těmito stravovacími návyky maso a ryby konzumují jenom příležitostně a v omezeném množství. Dle dat z výzkumu FMCG Gurus pro Českou veganskou společnost je občasných konzumentů masa aktuálně v Česku 25 %. Maso vůbec nejí 6 % respondentů.

Jídlo a flexitariánství
Zdroj: Pixabay

Salát i steak

Flexitariáni jsou v podstatě poloviční vegetariáni. Vědomě se snaží ve své stravě snižovat spotřebu všech produktů živočišného původu, ale příležitostně si dají i kus masa nebo ryby. V takových případech si ale flexitariáni dávají záležet na etickém původu konzumovaného masa. Snaží se tedy nenakupovat maso z velkochovů, ale spíš z menších farem, kde mají hospodářská zvířata lepší životní podmínky.

Čtvrtina Čechů přechází k flexitariánství

Podle online průzkumu FMCG Gurus, který loni v září proběhl na reprezentativním vzorku obyvatel České republiky, pravidelně zařazuje maso do svého jídelníčku 69 % lidí, 25 % respondentů konzumuje maso jen občas a z toho se 21 % lidí přímo označilo za flexitariány.

Lidé maso nejčastěji omezují ze zdravotních důvodů (68 %), z obav o životní prostředí (59 %) a kvůli obavám o dobré životní podmínky zvířat (42 %). 22 % dotazovaných maso v jídelníčku vynechává kvůli ceně, která je pro ně příliš vysoká.

„Můžeme si všimnout vzrůstající ekologické motivace, tedy toho, že čím dál více lidí vynechává maso a další živočišné produkty ze svého jídelníčku kvůli zdraví naší planety. Jde o jednoduchý a snadno představitelný krok, který může udělat opravdu každý, a to hned několikrát denně. Ať už zvolíte rostlinné pondělky, vyzkoušíte veganské obědy nebo rostlinnou stravu o víkendech, vliv na vaši osobní ekologickou stopu bude značný. Už jen výměna jednoho hovězího burgeru za sójový ušetří tolik vody, jako kdybyste se 4 měsíce nesprchovali,“ říká Martin Ranninger, předseda České veganské společnosti.

Výměna za alternativy

Průzkum se kromě flexitariánství zajímal i o konzumaci rostlinných alternativ masa a mléčných výrobků. Rostlinné náhražky masa do svého jídelníčku zařazuje každý pátý Čech. Nejčastěji lidé sahají po rostlinných alternativách masa proto, že jsou zdravější (73 %), důvěryhodnější (62 %), lepší pro životní prostředí (69 %) a lépe se tráví (32 %). Z příchutí rostlinných alternativ masa vede masová (76 %), houbová (57 %) a tofu (39 %). Někteří konzumenti ale vyhledávají i exotičtější chutě: jackfruit (27 %) a chipotle (24 %).

Spotřebitelé mají zájem také o rostlinné alternativy mléčných produktů. Tyto produkty vyhledávají především proto, že jsou lepší pro životní prostředí (72 %), chutnají lépe než běžné mléčné výrobky (71 %), jsou zdravější (65 %) nebo rádi zkouší nové věci (41 %). Při jejich výběru je pro 50 % konzumentů rostlinných alternativ mléčných produktů důležité především to, aby chutnaly podobně jako jejich tradiční živočišné protějšky.

Pokud vás téma alternativ k živočišným produktům zaujalo, přečtěte si také o laboratorně vypěstovaném mléku Remilk nebo o české společnosti Bene Meat Technologies, která se zabývá produkcí kultivovaného masa.