Laboratorně vypěstované mléko je totožné s tím skutečným. Remilk s ním chce zasadit ránu tradičnímu mléčnému průmyslu

Doba, kdy mléko vznikalo pouze z krávy nebo trávy, začíná být minulostí. Izraelský startup Remilk ho vyrábí v laboratorních podmínkách, a to pomocí patentovaného procesu, který autenticky replikuje vlastnosti mléčných bílkovin. S pomocí unikátní technologie chce společnost ukončit lesk a bídu tradičního mléčného průmyslu. A s novou investicí, která činí přes 240 milionů korun, se jim pro to otevírá obrovský potenciál.

Trh s rostlinným masem zažívá v posledním roce obrovský boom. To, co v květnu minulého roku odstartovalo legendární IPO Beyond Meat, se postupně vyvinulo v krvácející burgery od Impossible Foods nebo krevety vypěstované na řasách od New Wave Foods. Na ideu tzv. „čistého masa“, které má identickou chuť i strukturu, ale vzniká bez utrpení zvířat, navazuje i nejnovější projekt společnosti Remilk. Místo masa ale pracuje s mléčnými výrobky. Laboratorně vypěstovaný tvaroh, sýr nebo milkshake má být „konec hry pro tradiční mléčný průmysl,“ říká generální ředitel Aviv Wolff.

A není se čemu divit. Chování krav stojí obrovské množství zdrojů a energie, ne vždy jsou chovány ve zcela humánních podmínkách a nemalé kontroverze vzbuzují i hormony a léky, které sice podporují mléčnou produkci, ale ve výsledku se ve stopovém množství objevují i v mléku samotném.

Za vším hledej mikroba

Aviv Wolff popisuje mléčné bílkoviny za „nejunikátnější přírodní proteiny“. Aktuálně sice existují rostlinné nahrážky v podobě veganského sýru nebo nemléčného jogurtu, ale chuť pravého mléka napodobit nedokáží. Wolff chce tuto mezeru na trhu vyplnit. „Tradiční produkci mléka překonáváme ve všech ohledech, na které si vzpomenete. V množství použité vody, surovin, času i spotřebované energie.“

Pomocí mikrobiální fermentace proměňuje Remilk nerezové nádrže v plně funkční mlékárny, které do tří dnů vyprodukují mléko o objemu stovek tisíc litrů. Mikroby je třeba krmit pouze nejzákladnější surovinou – molekulami cukru. Startup každopádně pracuje na tom, aby je bylo možné krmit pouze zemědělským odpadem.

Nově získaná investice pomůže Remilku v globální expanzi

Remilk si klade za cíl masově vyrábět celé spektrum tradičních mléčných výrobků, od sýrů přes jogurty až po klasické mléko. Do konce příštího roku chce uvést svůj první produkt – sýr mozzarella. Jeho cena bude srovnatelná s klasickou nabídkou. Nedávná investice ve výši 11,3 milion dolarů jim má pomoct tento proces ještě rozšířit a zlevnit.

„Aktuálně používáme nádrže o objemu 20 až 100 litrů. Mikrobiální fermentace by ale fungovala identicky i v nádrži o objemu sto tisíc litrů. Jediné, co by se změnilo, je samozřejmě cena. S aktuálně získanou investicí chceme dosáhnout toho, abychom nabízeli nejčistější možný výrobek bez laktózy i cholesterolu za více než dostupnou cenu,“ uzavírá Wolff.