ruka s myší
Zdroj: Markus Spiske, Unsplash

Konec bolesti zápěstí? Chytrá podložka Wrest analyzuje pohyb ruky

Celkem běžně vypadající podložka pod myš má kromě původní funkce ještě několik dalších. Wrest má pomoci předcházet nadměrné zátěži zápěstí a zlepšit vaše pracovní návyky.

Lidé dnes tráví spoustu hodin prací na počítači, a s tím jsou spojeny i opakované pohyby při ovládání, únava a bolest zápěstí. Studenti Vasil Kostin a Tomáš Trejdl přišli s nápadem na chytrou podložku pod myš jménem Wrest, která pomůže předcházet podobným problémům a syndromu karpálního tunelu.

autoři chytré podložky pod myš Wrest
Zdroj: Jakub Zeman, Univerzita Karlova

Podložka Wrest je připojena pomocí USB k počítači a sleduje polohu ruky na myši. Pokud má uživatel ruku ve špatné poloze nebo pracuje dlouhou dobu bez přestávky, aplikace ho upozorní. Kromě toho mu nabídne i návody, jak si zápěstí procvičit. Nejenže člověku poskytuje zpětnou vazbu, ale snaží se zlepšit i jeho pracovní návyky. Cílem je předejít syndromu karpálního tunelu, který se projevuje brněním ruky, bolestí či zhoršenou citlivostí prstů. Problém může dojít tak daleko, že člověk není schopen pracovat a potřebuje operaci.

Svůj projekt studenti prezentovali na přehlídce nápadů a technologických inovací Red Bull Basement 2021. Nyní by se rádi posunuli dál, a kromě testování ve firmách chtějí do konce letošního roku připravit i finální produkt.

Zdroj: FEL ČVUT, Wrest, Univerzita Karlova