Zdroj: Northwestern University

Létající mikročipy jsou menší než zrnko písku

Vědci z Nortwestern University vytvořili nejmenší létající mikročipy na světě. Uplatnění najdou při sběru roztroušených dat na velkém prostoru, typicky při monitoringu aktuálního stavu ovzduší.

O tom, že příroda je nejlepší inspirací každého vědce, svědčí nejnovější vynález vědců z Northwestern University. Nejmenší létající mikročipy kopírují tvar a stavbu semen javorů a rostlin Tristellateia. Ty dokážou plout ve větru, aby se rozšířily co nejdále a zajistily přežití druhu. K pohybu jim slouží lopatkovité struktury, které jim umožňují otáčet se a klouzat ve vzduchu, a tím zpomalit svůj sestup. Takže ačkoliv je řeč o létání, tak se ve skutečnosti jedná o velmi pomalý pád.

Zdroj: Northwestern University

Stavbu a strukturu těchto semen kopírují i létající mikročipy o velikosti zrnka písku. Díky pokročilým výrobním technologiím jsou navzdory své velikosti vybaveny dostatkem elektroniky určené ke shromažďování a odesílání výzkumných dat. Využít je lze všude tam, kde je potřeba na velké ploše monitorovat malé fragmenty informací. Jako příklad vědci uvedli například monitoring znečištění ovzduší v různých výškách.

Výzkumný tým nyní uvažuje nad tím, jak zajistit, aby se dokázaly tyto mikročipy po použití neškodně rozpustit ve vodě. Ruční sběr by totiž byl, s ohledem na jejich velikost, poněkud … zdlouhavý.

Zdroj: Nortwestern University