Color Museum
Zdroj: Mario Gogh, Unsplash

Lze vlastnit barvu? Platforma Color Museum je chce prodávat

V digitálním světě je možné téměř všechno a limity leží pouze v oblasti lidské fantazie. Důkazem je firma Color Museum, která začíná na NFT trhu prodávat barvy.

NFT je zkratka pro Non-Fungible Token, česky „nezaměnitelný token“. Jedná se o transparentní doklad o vlastnictví digitální položky, který umožňuje jasné a rychlé určení jejího majitele. Trh s nezaměnitelnými tokeny roste závratným tempem, čehož se rozhodl využít i Omar Farooq, 31letý zakladatel a kurátor společnosti Color Museum, která brzy začne prodávat neobvyklý artikl – digitální barvy.

Zdroj: Chris Lawton, Unsplash

Pro začátek nabízí Muzeum barev 10 tisíc barev převzatých z palety sRGB, což je standardizovaná barevná škála vytvořená a vyvinutá společnostmi Microsoft a Hewlett-Packard. Celý standard RGB („červená zelená modrá“) v současnosti obsahuje přes 16 milionů barev.

Omar Farooq vám ale neumožní vlastnit pouze svůj oblíbený odstín barvy, ale nabízí vám i možnost na této barvě vydělat: pokaždé, když se prodá obrázek, který vaši barvu obsahuje, máte nárok na licenční poplatky. Tento systém je ale omezený pouze na díla prodávaná na trhu Color Museum. Výše licenčních poplatků se odvíjí od ceny díla a množství barvy na obrázku.

Na stránkách firmy se zatím zájemci mohou zapisovat na čekací listinu. V době tvorby tohoto článku zde na koupi vlastní barvy čekalo 8158 lidí.

Zdroj: Color Museum