Zdroj: MIT

Mikroroboti o velikosti hmyzu lámou rekordy

Výzkumníci z amerického MIT vytvořili novou techniku pro výrobu nízkonapěťových a vysoce odolných „umělých svalů“ pro létající mikroroboty.

Vědci z MIT přišli s vylepšením miniaturních dronů, jejichž tělo tvoří sada čtyř křídel poháněných měkkým pohonem. Jejich aktuátory (umělé svaly) nově vyrábí z 20 vrstev elastomeru, které upevňují mezi dvě extrémně tenké elektrody a na to je balí do válečku. Elektrody poté stlačují elastomer, napětí se převádí na pohon a mechanika následně přiměje křídla k mávání.

Mikroroboti
Vylepšení mikroroboti. Zdroj: MIT

Autoři zjistili, že čím větší má aktuátor povrch, tím menší je potřeba napětí, a právě proto na umělé svaly využili tolik ultratenkých vrstev elastomeru. Nová technika tedy umožňuje vytvářet měkké aktuátory, které pracují s o 75 % nižším napětím než předchozí verze a zároveň unesou o 80 % větší zatížení. Svaly mají menší počet defektů, jejich výkon se zvyšuje o více než 300 % a také mají delší životnost.

Umělé svaly také robotovi umožňují viset ve vzduchu po dobu dvaceti vteřin, což je dosud nejdelší doba, jaká u tohoto druhu robota byla zaznamenána.

„Technika nám do budoucna otevírá spoustu příležitostí k nasazení výkonové elektroniky na mikrorobota,“ uvedl Kevin Chen, odborný asistent na katedře elektrotechniky a informatiky na MIT.

Zdroj: MIT News (news.mit.edu)