Zdroj: Jon Tyson, Unsplash

Movember se blíží. Doprovodí ho česká kampaň To nevočůráš

Kampaň To nevočůráš letos doplní listopadovou akci Movember. Obě iniciativy upozorňují na zdravotní rizika a jejich prevenci u mužů.

Už několik let po sobě si také u nás nechávají muži narůst v listopadu knír a tím vyjadřují svoji podporu celosvětově probíhající akci Movember, která upozorňuje na nebezpečí rakoviny prostaty. Stejnému tématu se věnuje také v Česku startující kampaň s názvem To nevočůráš.

Česká kampaň a Movember
Česká kampaň probíhá v rámci Movemberu a má muže motivovat k péči o své zdraví a preventivní návštěvě lékaře. Zdroj: Online Marketing, Unsplash

Za cíl si klade nejenom upozornit na zdravotní problémy, ale chce vést muže k zodpovědnějšímu přístupu a motivovat k prevenci a návštěvě lékaře. Tvůrci hravým názvem naznačují, že zdraví zkrátka nelze zanedbávat, tedy „očůrávat“. Jedním z projevů rakoviny prostaty jsou totiž i potíže při močení. Kampaň varuje i před nebezpečím rakoviny varlat.

Pro léčbu obou nemocí je klíčové včasné zjištění. Podle předsedy České urologické společnosti Romana Zachovala je díky vyšetření možné odhalit nemoc i více než deset let předtím, než se projeví. Jenom v Česku se zhoubný nádor prostaty ročně projeví u 8 tisíc mužů, přičemž téměř pětina mu podlehne. Za nárůstem nálezů stojí nejenom stárnutí populace, ale také lepší diagnostika.

S kampaní To nevočůráš se setkáte v lékařských ordinacích a v médiích. V Česku během listopadu proběhne souběžně s akcí hnutí Movember, které vzniklo před více než 20 lety v Austrálii. Během let se však jeho osvětová kampaň rozrostla do celého světa.

Zdroj: TZ