Climeworks
Zdroj: Climeworks

Na Islandu vzniká největší zařízení odsávající oxid uhličitý ze vzduchu

Švýcarská společnost Climeworks začala na Islandu stavět v pořadí druhé zařízení, které odsává oxid uhličitý přímo ze vzduchu a ukládá ho pod zem. Ponese název Mammoth.

Obrovské množství emisí oxidu uhličitého přidělává vrásky všem, kdo se alespoň trochu zajímají o životní prostředí. Na jedné straně vzniká nespočet projektů, které se snaží o snížení jejich produkce, a na straně druhé i řešení, která mají pomoct odstranit už existující emise. Jedná se o systémy DAC (Direct Air Capture), které je zachycují ze vzduchu. Na jejich výstavbu se specializuje i švýcarská společnost Climeworks.

Climeworks
Ilustrativní model zařízení Mammoth na Islandu. Zdroj: Climeworks

Už v září roku 2021 Climeworks spustil na Islandu zařízení Orca, které je schopné odstranit 4 tisíce tun CO2 ročně. To není příliš vysoké číslo, jelikož podle statistik Mezinárodní energetické agentury (IEA) se globální emise související s energetikou vyšplhaly v loňském roce na 36,3 miliard tun. Nicméně, zařízení má svou kapacitu do budoucna zvětšovat.

Nový závod s názvem Mammoth bude mít již od svého vzniku mnohem větší kapacitu. Ročně by měl pojmout 36 tisíc tun oxidu uhličitého a množství rovněž v budoucnu dál zvětšovat. K tomu Climeworks pomůže investice ve výši 650 milionů amerických dolarů, kterou získal letos na jaře.

Stavba Mammoth zabere 18 až 24 měsíců. Provoz by mělo zařízení zahájit přibližně v polovině roku 2024.

Zdroj: Climeworks, IEA