zahradní domek Gardenrobe
Zdroj: Lev Seidl, Gardenrobe

Češi postavili hybridní zahradní domek s kurníkem i solárním panelem

Tým českých konstruktérů vytvořil prototyp zahradního domku Gardenrobe, kde najdete místo k odpočinku, úložné prostory pro nářadí nebo kurník. Jako zdroj energie slouží solární panel na střeše.

Gardenrobe působí na zahradní domek trochu zvláštně. Vypadá totiž jako obydlí postavené ze skříní. Ovšem jedním z důvodů takového designu je kombinace několika funkcí a důraz na praktičnost i snadné sestavení, které podle autorů prototypu zabralo dvě hodiny. Přestože je ukotvený k zemi, není problém ho případně rozložit a znovu rychle složit jinde.

V celém domku najdete velké množství úložných prostor, kam se dá uskladnit například nářadí nebo kolo. Součástí je také kurník či nádrž na dešťovou vodu a holubník, který tvoří nejvyšší bod celé stavby. Kromě toho příbytek nepotřebuje ani připojení k elektřině, protože na střeše najdete menší solární panel. Ten pokryje spotřebu svítidel a vystačí i na nabití telefonu a další drobné elektroniky s malou spotřebou.

Vnější červený rám Gardenrobe tvoří dřevěné nosníky. Stěny jsou z překližky, která je ošetřena proti vodě. Díky tomu domek funguje jako stavebnice a zároveň je recyklovatelný a šetrný. Za nápadem stojí tým Čechů z Pin-up Houses, který dlouhodobě testuje proveditelnost recyklovaných ekologických malých domů. Projekt vyšel zhruba na 200 tisíc korun.

Zdroj: TZ Pin-Up Houses