Letní olympijské hry v Paříži
Zdroj: Florian Hulleu/Paris 2024

Nebezpečné drony olympiádu v Paříži neohrozí. Sestřelí je laser

Olympijské hry jsou nejen oslavou sportu, ale i monstrózní bezpečnostní akcí. Nejnovějším přírůstkem do arzenálu ochránců her bude laserový systém, který dokáže z oblohy sestřelovat nebezpečné drony.

Francie plánuje okouzlit návštěvníky Letních olympijských her 2024 velkolepou podívanou, zároveň je ale musí patřičně ochránit. Podle informací CNN francouzské ministerstvo ozbrojených sil z tohoto důvodu objednalo prototyp protidronového laserového zbraňového systému HELMA-P.

Letní olympijské hry v Paříži
Jak by mohly vypadat Letní olympijské hry v Paříži v roce 2024. Zdroj: Florian Hulleu/Paris 2024

Systém by měl umět oslepit pozorovací přístroje dronu, případně „neutralizovat změnou struktury“ jakýkoli létající přístroj s váhou od 100 gramů do 25 kilogramů. „Změna struktury“ je mírné označení pro to, že laser vypálí díru skrz dron a tím způsobí jeho okamžitý pád.

Kromě laserové jednotky bude protidronový systém obsahovat také radarové a radiofrekvenční senzory, které pomohou při lokalizaci dronů. Jakmile přístroj identifikuje cíl, dokáže jej zlikvidovat na vzdálenost jednoho kilometru.

Použití tak silné zbraně v hustě obydlené Paříži, kam přijedou návštěvníci z celého světa, aby si užili olympiádu, vyvolává otázky o jejím bezpečném použití. Tým operující na zemi bude rozhodovat, zda dron sestřelit, nebo ne. Přitom musí vzít v úvahu i skutečnost, že pád poškozeného dronu by mohl vést k dalším problémům.

Nebezpečí ze strany dronů je relativně novou hrozbou, počty incidentů však v posledních letech rostou. Civilní drony totiž lze snadno upravit pro nošení zbraní nebo výbušnin. Laserový systém je údajně jedním z nejúčinnějších způsobů, jak se s touto hrozbou vypořádat. I tak doufejme, že k jejímu použití na pařížské olympiádě nedojde. Událost se bude konat od 26. července do 11. srpna 2024.

Zdroj: CNN