Mikrorobot
Zdroj: Northwestern University

Nejmenší dálkově řízený robot je menší než blecha. Připomíná kraba

Na americké Severozápadní univerzitě vyvinuli dosud nejmenšího dálkově řízeného robota na světě. Měří pouze půl milimetru a podobá se krabovi.

Mikroroboti, které sestrojili inženýři ze Severozápadní univerzity ve státě Illinois, najdou uplatnění jako opraváři nebo stavitelé malých konstrukcí či strojů. Odborníci je mohou využít také jako chirurgické asistenty při čištění ucpaných tepen, při zastavování vnitřního krvácení nebo odstraňování rakovinných nádorů – to vše v minimálně invazivních postupech.

Technologie umožňuje miniaturním strojům řízeně vykonávat řadu nejrůznějších pohybů. Umí chodit, ohýbat se, otáčet se a skákat. Robotický krab, který je menší než třeba blecha, není poháněn složitým hardwarem, hydraulikou nebo elektřinou. Jeho tajemství spočívá v pružnosti těla. Ke konstrukci robota vědci použili slitinu s tvarovou pamětí, která se po zahřátí transformuje do svého „zapamatovaného“ tvaru.

Ovládání robota probíhá dálkově laserem, kdy směr laserového skenování určuje směr chůze robota: laser zahřeje část těla mikrorobota, ta se po ochlazení pružně vrací do svého původního tvaru. Přechody z jedné fáze do druhé – opakované deformace teplem a návrat do původního tvaru – vytváří schopnost pohybu. Protože jsou struktury, ze kterých je robot vytvořen, malé, ochlazování je velmi rychlé.

Inspirací pro vznik tohoto způsobu pohybu a ovládání mikrostroje byly rozkládací dětské knížky, které po otevření vytvoří třírozměrnou konstrukci. Jak přiznal šéf výzkumu John A. Rogers, technologie jim umožnuje vytvářet na stejném principu fungující roboty jakéhokoli tvaru a velikosti. To, že si nakonec jako předobraz vybrali právě kraba, byl výhradně kreativní rozmar.

Inženýři ze Severozápadní univerzity jsou specialisty na miniaturní stroje. Ještě před krabem vyvinuli například milimetr velkého robota, který svou konstrukcí připomíná brouka. Loni na podzim také předvedli okřídlený mikročip, který byl vůbec nejmenším člověkem vytvořeným létajícím strojem.

Zdroj: Northwestern University