Zdroj: Nike

Nike vyrobil snadno rozložitelné tenisky

Značka Nike přinesla do oblasti tenisek nejednu inovaci. Jednou z posledních novinek jsou boty, které se dají rozložit na několik částí a znovu využít.

Nike vytvořil tenisky, které se dají snadno rozebrat na několik dílů. Díky tomu půjdou po opotřebování snadněji recyklovat a některé části najdou využití při výrobě dalších nových bot. Návrháři připravili dva modely, na kterých chtějí systém modulů předvést. Novinky pojmenovali Nike ISPA Link (Improvise, Scavenge, Protect, Adapt) a druhý model ISPA Link Axis.

Nové tenisky ISPA Link v rozloženém stavu. Zdroj: Nike

Design je založený na třech částech. Stačí do sebe zasunout podešev, která má několik výstupků, a svršek s otvory. Oba díly se nakonec spojí ještě tkaničkou. Podle tvůrců představuje největší překážku při recyklaci lepidlo, kvůli kterému je opětovné využití jednotlivých materiálů obtížné a energeticky náročné. Výrobce proto u novinky žádné nepoužívá.

Návrh vznikl v rámci vize chránit planetu, recyklovat a produkovat minimum odpadů, které se chce značka co nejvíce přiblížit. Některé části bot jsou vyrobené například ze starých airbagů a recyklovaného polyuretanu. Během testování prý sportovci nosili boty 200 hodin a následně poskytli výrobci zpětnou vazbu ohledně odolnosti, prodyšnosti nebo pohodlnosti. Tenisky zatím nemají stanovenou cenu, ale model Link si zájemci koupí už během června, zatímco Link Axis dorazí na trh v až roce 2023.

Zdroj: Nike