Očima Roalda Amundsena: Esther Kokmeijer přináší svým magazínem neotřelý pohled na divokou krásu jižního pólu

Bezkonkurenční a nebezpečná krása Antarktidy dokázala uchvátit nejednoho cestovatele. Své o tom ví i expediční fotografka Esther Kokmeijer, která mapuje sněžný kontinent od roku 2013. Výsledky svého bádání chce nyní přinést i široké veřejnosti, a to pomocí nového měsíčníku Antarktikos. Ten má kombinací vědy a umění inspirovat vědeckou i uměleckou obec k tomu, aby se více zajímala o zachování panenské Antarktidy i pro další generace.

Foto: Esther Kokmeijer

„Myšlenku na vydání takového časopisu, který by byl věnovaný výhradně Antarktidě, nosím v hlavě již dlouho. A věřím tomu, že se můj sen brzy splní. Díky spolupráci s vědci, akademiky i umělci chci vytvořit potenciál pro zkoumání toho, jak se může vzájemně doplňovat věda s uměním,“ říká Esther Kokmeijer.

Počet lidí, kteří mají aktuálně možnost navštívit jižní pól, je velmi omezený. Kromě vědců zkoumající zdejší podmínky se jedná o zhruba 75 tisíc lidí ročně. Těm má Antarktikos poskytnout podstatné informace o tom, jak podpořit ochranu zdejšího ekosystému. A těm méně šťastným, pro které zůstane Antarktida nepřístupná, má časopis zprostředkovat její kouzlo i přírodní bohatství.

Foto: Esther Kokmeijer

„Vždycky mě zajímalo, jak krajina ovlivňuje a utváří člověka a naopak. Toto nutkání nejspíš plyne z potřeby objevovat a srovnávat přírodní jevy na makro a mikro úrovni, k čemuž mi vždy pomáhala spolupráce s vědci a dalšími profesionály z různých oborů. V případě Antarktikosu tomu není jinak, jelikož má mimo jiné zkoumat to, jak se může vzájemně posilovat umění s vědou a jak může tato spolupráce nabídnout jasné a vizuální porozumění vědeckému výzkumu.“

Foto: Esther Kokmeijer

Magazín, jehož první tištěné vydání se očekává na podzim letošního roku, má být obsahově založený na mezinárodní spolupráci. Potenciální přispěvatelé, mezi které se mají řadit vědci, akademici, umělci, designéři či architekti z veřejných i soukromých institucí, mohou volně nabízet své návrhy pro publikaci hodnotného obsahu, který se váže k aktuálnímu tématu daného vydání. První číslo magazínu má být tematicky zaměřené na mapování přírody.

Foto: Esther Kokmeijer

Příspěvky se mohou týkat výzkumu, příběhů nebo vizualizace související s mapováním Antarktidy. Čtenáři se proto mohou například těšit na obsah týkající se informací zachycených ve 20 tisíc let starých vzduchových bublinách, architektonické výkresy výzkumných stanic, nebo třeba imaginární mapy kontinentu v roce 3000. Nezbytnou součástí každého vydání mají být také materiály týkající se aktuálních vědeckých výzkumů zabývajících se postupnou proměnou Antarktidy.

Podpořit tento projekt můžete díky aktuálně běžící kampani na Kickstarteru, a to do 14. února 2021.