Zdroj: NASA, Unsplash

Ostatky čtyř prezidentů poletí do vesmíru

Firma Celestis vypraví do vesmíru raketu, která ponese části ostatků čtyř amerických prezidentů. Odstartuje ještě letos.

Celestis je soukromá společnost, která posílá do vesmíru rakety. Ovšem na rozdíl od firem jako je SpaceX, Virgin Galactic nebo Blue Origin do vesmíru nevynáší výzkumné vybavení, zásoby nebo lidi. Nákladem během letů jsou totiž vzorky lidských ostatků nebo časové schránky, kam lidé vkládají své vzpomínkové předměty a dokumenty. Nicméně vše je uchováno pouze v elektronické podobě, takže třeba papírovou fotografii byste v přepravní kapsli hledali marně.

Raketa vynese do vesmíru části pozůstatků čtyř prezidentů.
Raketa vynese do vesmíru vzorky z pozůstatků čtyř amerických prezidentů. Zdroj: Bill Jelen, Unsplash

Součástí pro tento rok naplánovaného letu budou vzorky ostatků bývalých amerických prezidentů Washingtona, Reagana, Kennedyho a Eisenhowera. Kromě toho raketa ponese ještě části pozůstatků tvůrců a účinkujících ze série Star Trek. Zatímco část předchozích letů měla za cíl doletět na oběžnou dráhu Země, tentokrát náklad poletí na oběžnou dráhu kolem Slunce. Podle společnosti půjde o symbolický předstupeň k tomu, až se na podobnou misi do vzdálených končin vesmíru vypraví také lidská posádka.

Celestis začal vypravovat vzpomínkové vesmírné lety v roce 1997. Od té doby jich odstartovalo z různých lokalit 17. Pro plánovanou misi se vzorky ostatků prezidentů firma využije raketu Vulcan od výrobce United Launch Alliance, která odletí z mysu Canaveral na Floridě.

Zdroj: Celestis