Ottobock Shoulder
Zdroj: Ottobock

Ottobock vylepšil svůj exoskeleton. Lépe podporuje vrchní část těla

Německá firma Ottobock uvedla na trh vylepšenou verzi svého exoskeletonu. Zařízení se hodí manuálním pracovníkům z různých oborů, kteří si namáhají vrchní část těla a často zvedají ruce.

Před třemi lety německá společnost Ottobock, která se specializuje na výrobu exoskeletonů, ortéz a protéz, začala vyrábět svůj pomocný exoskeleton Paexo. Nyní přišla s aktualizovaným modelem pod názvem Ottobock Shoulder. Uživatelům má umožnit získat pákovým efektem více síly a zároveň se vyhnout zraněním a únavě.

Exoskeleton Ottobock Shoulder
Exoskeleton nabízí podporu při častém zvedání rukou. Zdroj: Ottobock

Stejně jako původní verze se nový exoskeleton nosí podobně jako batoh a zachovává volnost pohybu. K tělu se připevňuje pomocí bederního pásu a polstrovaných ramenních a hrudních popruhů. Manžety obepínají také obě paže. Konstrukce vypadá na první pohled složitě, ale podle výrobce si ho uživatel oblékne do dvaceti sekund.

Zařízení nevyžaduje žádný externí zdroj energie a funguje čistě mechanicky, na rozdíl například od inteligentního exoskeletonu od German Bionic. „Ottobock Shoulder sbírá potenciální energii horních končetin a ukládá ji do pružinového a kabelového systému. Uloženou energii následně nepřetržitě uvolňuje, aby snížil úsilí, které nositel musí vynakládat na zvednutí rukou,“ popisuje mechaniku Homayoon Kazerooni, hlavní vědecký pracovník společnosti. Exoskeleton tak snižuje zátěž svalů a kloubů, a tedy i pravděpodobnost pracovního zranění.

Vylepšená verze exoskeletonu zahrnuje novou konstrukci bederního pásu a také řadu nového příslušenství. K zařízení můžou uživatelé připojit doplňkovou podporu krční páteře nebo beder, plášť speciálně navržený pro svářečské práce nebo chladicí pás na ruce.

Zákazníci si mohou exoskeleton otestovat a zakoupit v rámci několika různých balíčků, jejichž cena začíná na 4990 amerických dolarech (přibližně 114 tisících korunách).

Zdroj: Ottobock