Zdroj: Veronika Pavlačková

Přenosná laboratoř od NANTEO umožní rychlý přehled o vlastním zdraví

Startup NANTEO má ambice svou přenosnou laboratoří MALIA zásadně změnit přístup k preventivní zdravotní péči. Přečtěte si podrobnosti v našem rozhovoru s Ondřejem Zítkou a Monikou Štěpánovou.

V Česku se rozmohl nešvar: místo aby lidé chodili se svými problémy k lékaři, raději si vyhledávají symptomy na internetu. Problém zanedbávání preventivní péče se snaží vymýtit startup NANTEO pocházející z Brna. Díky přenosnému bioanalyzátoru MALIA, na jehož vývoji usilovně pracují, si budete moct v budoucnu sami rychle vyhodnotit zdravotní stav. O vývoji přístroje a jeho potenciálním využití jsme si popovídali s CEO projektu Ondřejem Zítkou a Monikou Štěpánovou, která řídí startup po marketingové stránce.

NANTEO
Tým NANTEO. Na fotce zleva Monika Štěpánová, Jan Zítka, Jiří Pospíšil a Ondřej Zítka. Zdroj: Veronika Pavlačková

Čím přesně se NANTEO zabývá?

Monika Štěpánová: Vyvíjíme platformu, která v budoucnu dokáže do 25 minut určit řadu onemocnění z kapky krve. Naše platforma, kterou jsme pojmenovali MALIA, je velká jako kapslový kávovar a její přesnost dosahuje kvalit velkých laboratorních strojů. Můžeme tedy říct, že se jedná o takovou přenosnou laboratoř. Naší vizí je přinést přesnou imunodiagnostiku kamkoliv na místo potřeby. Jinak řečeno, přenést diagnostiku a preventivní péči blízko k pacientovi a umožnit mu jednoduchý a rychlý přehled nad svým zdravím. Prevence by byla tak jednoduchá a rychlá jako udělat si kávu v již zmiňovaném kapslovém kávovaru.

Za jakých okolností váš startup vznikl?

Ondřej Zítka: NANTEO původně vzniklo s cílem přenést zkušenosti z výzkumu do praxe. Postupem času se poselství firmy měnilo až do současné vize rychlé, jednoduché a příjemné preventivní péče, která bude blízko k pacientovi. Náš analyzátor je výtvor zapálených kluků-vědců, kteří si ve svém volném čase a na své náklady „hráli“, až vytvořili něco, co začalo budit pozornost. V tu chvíli bylo potřeba k sobě přibrat někoho s businessovým vnímáním. Tak se později zformoval tým vědců a jedné studentky managementu.

V jaké fázi se aktuálně nachází váš projekt?

Ondřej Zítka: V současnosti testujeme náš druhý prototyp a připravujeme třetí, ve kterém budou opraveny všechny chyby a bude také připraven na zahájení výroby. Náš první prototyp už prošel řadou testů a máme velkou radost z výsledků. Také jsme úspěšně otestovali, že MALIA dokáže zanalyzovat kapilární krev i krevní sérum – stačí vám tedy opravdu jen kapka krve. Současně jednáme s potenciálními partnery a investory, díky kterým by bylo možné nabrat posily do týmu, nakoupit potřebné zařízení a urychlit procesy. Troufnu si říct, že se jedná o projekt s obrovským potenciálem, který si však žádá svůj čas a finance.

Druhý prototyp bioanalyzátoru MALIA. Zdroj: NANTEO

Co je na vývoji přístroje nejtěžší?

Ondřej Zítka: V rámci prvních dvou prototypů bylo nejtěžší zajistit, aby přístroj byl dostatečné citlivý a spolehlivý. Současně je také velikou výzvou snižování hmotnosti a docílení kompaktních rozměrů přístroje. A nakonec je nutno přiznat, že pro vědce, kteří přístroj vyvíjí a dokáží si bravurně poradit s technickými záludnostmi, je naopak velmi zatěžující agenda regulatorní oblasti a certifikací.

Jaké výhody MALIA přináší?

Monika Štěpánová: V našem případě nejde pouze o pár výhod, ale o celkovou změnu přístupu k preventivní péči. Podle průzkumů se lidé v současnosti vyhýbají zdravotní péči, protože věří, že se problém sám vyřeší, nebo že se vyléčí sami, nepřipadají si nemocní natolik, aby šli k lékaři. Ordinace je příliš daleko, nemají na návštěvu čas, nesedí jim ordinační hodiny, někteří mají dokonce strach, že si o nich bude doktor myslet, že jsou hypochondři, případně se bojí další nákazy v čekárnách.

Teď si ale představte, že by stačilo zajít na takzvaný MALIApoint, který by mohl být přímo před vaším domem. Píchli byste se do prstu, vybrali si testovací kazetu (neboli cartridge) s názvem vašeho problému, například „únava“ nebo „bolest břicha“, a šli domů. Po 25 minutách byste měli výsledek v aplikaci v telefonu a z historických dat byste sledovali, jak se vámi sledované parametry nemoci vyvíjí. Sníme i o automatickém odeslání výsledku do vaší zdravotní karty.

Váš analyzátor je založený na testování metodou CLIA. Co si pod tím má člověk představit?

Ondřej Zítka: CLIA je zkratka pro chemiluminiscenční imunoanalýzu. Jedná se o chemickou metodu, díky které MALIA dokáže na základě záblesku detekovat ve vzorku krve antigen nebo protilátky. Roli zde také hrají magnetické částice. Jednoduše popsáno – spustíte test, uvnitř stroje dojde k řadě kroků na jejichž konci dojde k záblesku a podle toho, jak byl silný, přístroj vyhodnotí množství daných protilátek nebo antigenů. Pak je možné stanovit, zda je vše v pořádku, nebo je potřeba navštívit lékaře a udělat podrobná vyšetření. Pro uživatele to může znít složitě, ale obsluha přístroje je díky jeho vnitřní automatizaci maximálně jednoduchá.

V jakých oblastech by se dal přístroj využít?

Monika Štěpánová: Celou dobu se tu bavíme o využití pro lidskou potřebu, ale MALIA jako technologická platforma má potenciál i pro diagnostiku domácích mazlíčků, kontrolu kvality vod nebo potravin. Může také dopomoci k individuálnímu nastavení příjmu doplňků stravy. MALIA technicky vzato dokáže personalizovaně detekovat jakýkoliv antigen či protilátku a můžeme tedy mluvit o jisté univerzalitě. Naši budoucí zákazníci jsou všichni, kdo chtějí zvyšovat kvalitu svého života. Zdraví, nemocní, sportovci, zájemci o zdravý životní styl. MALII byste mohli využít například na takzvaných MALIApointech na benzínkách nebo v lékárnách, ve specializovaných ambulancích, ve sdílených prostorách, v zaměstnání nebo i u vás doma.

Jaké máte plány do budoucna?

Monika Štěpánová: Chceme umožnit jednoduchou, rychlou a také trochu zábavnou formu preventivní péče. Velké procento Čechů podceňuje prevenci, a to i když jsou si vědomi, že zanedbání vede k obtížnější a dražší léčbě a vyšší šanci na úmrtí. Našim cílem není nahradit laboratorní diagnostiku, ale zvýšit šanci na včasný záchyt nemoci, a tak i na úspěšnou léčbu. Je to v zájmu pacientů, zdravotních pojišťoven i státu.

V blízké budoucnosti bychom se rádi spojili s dalšími startupy a firmami, které mají podobnou vizi. Hledáme partnera a investora, díky kterému bychom byli schopni zvýšit kapacity, zrychlit procesy a uvést produkt co nejdříve na trh.