Respirátor s biosenzorem dokáže detekovat covid s účinností PCR testu

Vědci z Harvardu a Massachusettského technologického institutu vyvinuli nový respirátor s biosenzorem, který je schopný účinně detekovat virus SARS-CoV-2 i další patogeny či toxiny. Svojí účinností se vyrovná i současnému zlatému standardu v podobě PCR testu.

Zdroj: MIT

Senzor dokáže detekovat patogeny z vydechovaného vzduchu. Respirátor se aktivuje tlačítkem, výsledky poskytuje do 90 minut. Přesností se vyrovná standardním diagnostickým testům na bázi nukleových kyselin, jakými jsou např. polymerázové řetězové reakce (PCR). Dle vědců poskytuje biosenzor miniaturní diagnostickou laboratoř, kterou lze vložit do jakékoliv tkaniny, včetně klasických roušek.

Senzory jsou výsledkem tříletého výzkumu, který se zabýval technologií wFDCF (nositelné mrazem sušené zařízení bez obsahu buněk). Na rozdíl od dříve vyvinutých biosenzorů, které vyžadovaly interakci s živými buňkami, tento systém extrahuje a zmrazuje buněčné mechanismy nezbytné k detekci organických molekul.

Senzor je výjimečný tím, že kombinuje přesnost PCR testů s rychlostí a nízkými náklady antigenů. Programovatelné biosenzory lze integrovat i do oděvů a detekovat s nimi i další nebezpečné látky, např. nebezpečné chemikálie. Využití proto najde i v ochranných oděvech, laboratorních pláštích nebo zdravotnických uniformách.

Senzor ukazuje negativní nebo pozitivní výsledky pomocí čar, které se podobají mechanismu užívanému u těhotenských testů. Negativní výsledek má dva řádky, zatímco pozitivní výsledek má řádek jeden. 

Celý výzkum si můžete přečíst v magazínu Nature Biotechnology.