Složení: 100% kompost. Ayşe Yılmaz představuje nábytek vyrobený z pomerančových slupek, fazolí nebo mrkvové dužiny

Istanbulské studio OTTAN udává směr a tón udržitelnému designu. Od svého založení roku 2017 vyvíjí recyklované materiály z ovocných slupek, ořechových skořápek, spadaného listí nebo posečené trávy, které následně používá k výrobě domácího vybavení. Svůj příbytek si díky tureckému startupu můžete zkrášlit třeba dlaždicemi z pomerančů, stoličkou z čočky, nebo stínítkem z mrkve. A nenechte se odradit užitými materiály – výsledné produkty lahodí všem Vašim smyslům. Čichu nevyjímaje.

Stolní lampa vyrobená z mrkvové dužniny. Zdroj: OTTAN

Zakladatelka studia Ayşe Yılmaz nalezla inspiraci i obchodní záměr ve spadaném podzimním listí. To během několika let obohatily i další přírodní materiály, jako jsou prošlé luštěniny nebo posečená tráva. Díky kvalitnímu výzkumu i tvrdé práci nalezly tyto odpadní produkty nové využití ve formě vysoce kvalitních designových produktů.

Stojací lampa z artyčoků a stolky, které vznikly z prošlé čočky. Zdroj: OTTAN

Konferenční stolek OTTAN je kupříkladu vyrobený z prošlé čočky a posečené trávy, pro výrobu lamp bylo naopak použito mrkve, pomerančová kůra a listy artyčoku.

Konferenční stolek vyrobený z čočky a posekané trávy. Zdroj: OTTAN

Ayşe Yılmaz zdůrazňuje ve spojitosti se svými výrobky především jejich nulový dopad na životní prostředí: „Neničíme hory, nekácíme lesy a na zpracování materiálu ani nevyužíváme zbytečně mnoho energie. Používáme výhradně lokálně produkovaný odpad a materiály. Představte si spadané listí – jeho využitím můžeme zachránit padesát let starý strom, který by byl jinak pokácený a použitý k výrobě jídelního stolu. OTTAN se zaměřuje na to, aby takové stromy rostly, kvetly a plodily i po další generace.“

Dlaždice z trávy, listí a pistáciových skořápek. Zdroj: OTTAN