„Snažíme se lidem ukázat, že dokonale čistý zvuk není utopickým science fiction“ říká zakladatel brněnského hifi studia Jasyko

Michal Jakubec přetváří domovy nejednoho fajnšmekra díky audiovizuálním a řídícím systémům, které nabízí kromě kompletního přehledu nad domácností i křišťálově čistý zvuk. Pokud navštívíte brněnskou pobočku české rodinné firmy Jasyko, tak se o tom můžete přesvědčit na vlastní uši. Díky třiadvaceti rokům zkušeností a spolupráci se světovou špičkou dodavatelů poskytuje Jasyko kvalitní řešení pro ty, kteří se cítí přehlceni nekvalitním zvukem a dají raději přednost zážitku, který jejich domovy přetváří v obdobu soukromých koncertních síní.

Zdroj: Jasyko

„Se zvukem je to jako s krabicovým vínem – pijete ho celý život a myslíte si, že se mu nic nevyrovná. Nekoupíte si lepší, protože Vám ho nikdo nedá ochutnat,“ říká Michal Jakubec. „Všem, kteří zavítají do našeho studia, se proto snažíme nalít čistou sklenici a ukázat jim, že se poslech hudby nebo sledování filmu dá dělat jinak než prostřednictvím malé, přehlučené krabičky.“

Na ploše více než pěti set metrů čtverečních brněnského studia se proto můžete zaposlouchat do nekompromisních reprosoustav a komponentů takových značek, které se používají v nejlepších nahrávacích studiích světa.

„Rozdíl nespočívá jenom v kvalitě, ale i celkovém přístupu. Tepanou aparaturu si nekupuji s tím, že ji za dva roky vyměním za novější. To se týká nejenom hifi souprav, ale třeba i domácího kina. Nejedná se ani o mainstreamová řešení z internetu, která zapojíte pomocí jednoho kabelu a máte vystaráno. Snažíme se lidem vysvětlit, že za bytelným audiovizuálním systémem stojí celá řada podmínek, které je třeba splnit. V první řadě se jedná o kvalitativní třídu přístrojů, které je nutné přizpůsobit akustice domácnosti, designovým požadavkům, nebo architektonickému řešení interiéru. To zatím spousta lidí nechápe. Ale když člověku ukážeme, co znamená slyšet opravdové stereo, tak je ten rozdíl patrný na první dobrou,“ dodává Jakubec.

Jak se vytváří zvuk za milion a půl?

Studiový systém, který tvoří reprosoustavy britských průkopníků Bowers & Wilkins v kombinaci s komponenty legendární americké značky McIntosh, se svojí hodnotou blíží hranici milionu a půl. Systémy, které jsou sestavovány na míru, se ale vždy přizpůsobují potřebám i možnostem konkrétního zákazníka.

Zdroj: Jasyko

„Zaměřujeme se na komplexní řešení s ohledem na individuální požadavky. Nechceme po lidech, aby projížděli internetové stránky a srovnávali parametry jednotlivých produktů. Je třeba si sednout, pochopit, jak daný člověk funguje, zda si chce zařídit domácí kino, nebo poslechový koutek na terase. Takto sestavíme soupravy za milion i za dvacet tisíc. Vyšší cena totiž nemusí nutně znamenat lépe odvedenou službu. Vše se odvíjí od akustiky i konkrétního ucha. Každý má jiné vnímání, jiný sluch, jednu skladbu vám bude deset lidí slyšet naprosto různě. Je proto třeba si poslechnout různé soustavy a vybrat nejlepší variantu. Ve výsledku totiž může souprava za dvacet tisíc udělat větší parádu než ta za půl milionu, protože se třeba lépe přizpůsobí konkrétním akustickým podmínkám.“

Kvalitu zvuku výrazně ovlivňuje i způsob připojení

Základ nerušeného poslechu spočívá nejenom v kvalitním náčiní, ale především v tom, jakým způsobem se připojuje ke zvukovému zdroji. Moderní bezdrát totiž výrazně snižuje kvalitu zvuku, a to bez ohledu na to, zda se jedná o domácí kino, nebo třeba gramofon.

„Aktuální trend bezdrátového připojení svádí lidi k myšlenkám na to, že kvalita zvuku bude lepší přes bluetooth než kabel, nebo že se k soustavě připojí dálkově mobil a ten bude sloužit jako zdrojové médium. Hudbu je třeba přenášet primárně přes kabel. Bezdrát vytváří v přeneseném zvuku tzv. zuby, které narušují jeho plynulost i křivku. Nejlepší reproduktory, např. ty od Wilkinse, dokáží tyto kazy docela dobře zahladit, ale cvičené ucho si toho rozdílu přesto všimne.“

S danou problematikou se dokáží schopně vypořádat i tzv. multiroom systémy. Ty pracují na přenosu zvuku z hlavní soustavy do skrytých reproduktorů. Takto může člověk například poslouchat ve vaně gramofon, který se nachází v obýváku, a to ve velmi podobné kvalitě.

Zdroj: Jasyko

„Multiroom systém dokáže na velmi podobné frekvenci přenášet zvuk z primární soustavy do dalších částí domu. Kvalita je sice o něco nižší, ale ve stále nadstandardní kvalitě. Takové řešení je velmi vhodné na ozvučení například bazénu, sauny nebo zahrady. Nebo lze domácnost rozdělit na zóny a v každé hrát něco jiného, popřípadě zóny sloučit. Takto si mohu pustit v ložnici zprávy a poslouchat je na terase.“

Digitalizace hudby nahrazuje většinu fyzických médií

Vítaným trendem je oblast digitalizace hudby. Aktuálně se z drtivé části ustupuje od fyzických médií a přistupuje se ke streamované hudbě. Důvodů pro to je hned několik.

„Dlouhodobý trend, se kterým se setkáváme a který výrazně zlepšuje i ulehčuje přehrávání hudby, je ten, že se upouští od fyzických nosičů. CD, DVD, nebo Blue-ray se pomalu propadají do zapomnění a jejich místo zaujímá streamovaná, digitalizovaná hudba. Ta nejenom zvyšuje kvalitu zvuku, ale především uživatelský komfort. Nemusíte mít doma tři tisíce nosičů, ale můžete si pohodlně vybrat, na co máte momentálně chuť. Tento trend se každopádně netýká gramofonových desek. Ty slaví obrovský návrat a trh s gramofony zažívá velmi kvalitní růst, se kterým se počítá i do budoucna.“

Prvotřídní gramofon musí v první řadě disponovat bytelnou, kvalitní konstrukcí, která eliminuje vibrace a rezonance. Jednoduše řečeno – pokud má dobře hrát, tak musí něco vážit. Standardní váha se u takových kusů pohybuje kolem třiceti kilogramů, cena nezřídka kdy přesahuje i čtvrt milionu.

Zdroj: Pro-Ject

„V případě gramofonu je stěžejní, aby se potlačily nežádoucí vibrace a mikrofonní efekt. Přes deset kilo těžký talíř například zajišťuje svojí hmotností to, že se bude otáčet s dokonalou setrvačností a bez ovlivnění vibracemi. Dobrá konstrukce má navíc anti vibrační nožičky, často i antivibrační konzolovou desku. Když tyto předpoklady splníte, tak získáte zvuk, který je blízký tomu, čeho chceme dosáhnout.“

360 stupňový zvuk i smart home řešení

V Jasyku se můžete mimo jiné seznámit i s dalšími trendy, které se týkají i dalších oblastí. Milovníci domácího kina ocení místnost s 360 stupňovým sedmi kanálovým zvukem, díky kterému si při sledování pirátské bitvy připadáte, jako byste byli na palubě válečné lodi. V této místnosti nechybí ani ukázka řešení problematiky smart home, kterému se studio věnuje společně s ozvučením.

„Technicky je možné v inteligentní domácnosti ovládat již takřka vše. My však naše klienty od těchto mnohdy překombinovaných řešení zrazujeme a upozorňujeme, že se nesmí stát obětí svého chytrého domu. Vše doporučujeme řešit tak, aby inteligentní elektroinstalace sloužila svému majiteli a nikoliv naopak. Samozřejmostí pak je uživatelsky příjemné prostředí ovládání. Tedy všechny podsystémy je možné ovládat jedním nadřazeným systémem.“

Nautilus patří mimo jiné ke světovým ikonám designu. Zdroj: B&W

A jedna pecka na samotný závěr – pokud byste měli po uvolnění opatření cestu do Prahy, tak se zastavte i v pražské pobočce Jasyka. Ta nabízí jedinečnou možnost zaposlouchat se do referenčního modelu Nautilus značky Bowers & Wilkins, který je právem nazýván vlajkovou lodí celého brandu. Extravagantní design připomínající šneka vznikl za jediným účelem, a tím je maximální možná čistota zvuku, která hraničí se současnými technologickými možnostmi. Přehrávaný zvuk není nijak zabarven, a proto jej zažijete v takové podobě, v jaké vznikl v nahrávacím studiu. Podobně extravagantní jako design je i jeho cena – dva miliony korun za pár a další dva miliony za zesilovače, aby dokázaly hrát. „Samotný zážitek je to každopádně k nezaplacení,“ uzavírá Michal Jakubec.