Zdroj: Steven Weeks, Unsplash

Technologie startupu Bioo umožní získávání elektřiny z půdy

Španělský startup Bioo přišel na způsob, jak získat elektrickou energii ze zeminy. Na vývoj unikátního senzoru nyní získal investici od českého investičního fondu Tensor Ventures.

Firmu Bioo založil v roce 2015 mladý Španěl Pablo Vidarte. Aktuálně se zaměřuje na vývoj prvního stoprocentně udržitelného senzoru pro zemědělce poháněného samotnou půdou. Má nahradit neekologické a drahé chemické baterie používané v zemědělství a vyrábět z elektřinu s nižšími náklady než současné agrosenzory.

Bioo
Zdroj: Flor Najera, Unsplash

Čistá přírodní energie

„V půdě, hluboko pod zemí, procházejí přírodní látky svým přirozeným životním cyklem. Během tohoto cyklu se rozkládají molekuly, kterými se živí aktivní bakterie v půdě. A díky tomuto procesu se uvolňují elektrony. Naše firma vytvořila mikrobiální palivový článek, který využívá tuto uvolněnou energii a mění ji na elektrický proud. Díky této technologii bude možné zásadně snížit uhlíkovou stopu. Zároveň je to také cesta k tomu, aby budoucí chytrá města mohla využívat čistou přírodní energii například k osvětlení domácností, ulic či parků,” popisuje princip přístroje Pablo Vidarte.

Agrosenzor je jen jedním z mnoha způsobů využití této technologie. Další misí firmy je například umožnit napájení světel v parcích a zahradách. Kromě toho Bioo pracuje na vývoji několika dalších vychytávek. Jednou z nich je systém, který umožňuje, aby rostliny fungovaly jako spínač, který může v bytech a kancelářích aktivovat hudbu, světla, a dokonce i obrazovky.

Investice z Česka

Firma Bioo nově získala investici ve výši půl milionu euro od českého uzavřeného investičního fondu Tensor Ventures Romana Smoly a Martina Drdúla, který se specializuje na investice do takzvaných deep tech startupů (postavených na posledních vědeckých poznatcích).

„Naší vizí je podpořit ty nejnadějnější deep tech start-upy současnosti v celé Evropě i Americe. Takže jsme nadšení z toho, co Bioo dělá a že takovou skvělou myšlenku můžeme podpořit penězi nejbohatších Čechů, ale i dalších top podnikatelů z celé Evropy. Pablo má úžasný příběh, který ukazuje, že vědecké nadšení a poznatky velmi mladého člověka lze odpovídající péčí transformovat v reálně využitelnou technologii, která může naplnit slova o trvalé udržitelnosti reálnými činy. Moc mu fandíme,“ říká Martin Drdúl.

Zdroj: TZ