umela-inteligence-vista
Zdroj: Lockheed Martin Aeronautics

Umělá inteligence poprvé plně ovládala vojenskou stíhačku

Umělá inteligence řídila cvičný letoun VISTA X-62A po dobu více než 17 hodin. Jedná se o první případ kdy umělá inteligence pilotovala stíhačku.

VISTA je letoun vyvinutý společností Lockheed Martin Skunk Works ve spolupráci s Calspan Corporation. Zkušený tým postavil letoun VISTA na architektuře otevřených systémů. Stíhačka je vybavena softwarem, který ji umožňuje napodobovat charakteristiky jiných letounů. Společnost stíhačku vyvinula pro školu pilotů amerického letectva (USAF TPS) na letecké základně Edwards v Kalifornii. 

umela-inteligence-vista-2
Zdroj: Lockheed Martin Aeronautics

Americké letectvo popisuje X-62A jako „urychlovač letových zkoušek“. Díky úpravám provedeným v rámci programu VISTA může testovací tým provést let, přistát, rychle aktualizovat nebo upravit nastavení umělé inteligence a během několika hodin provést další testovací misi. Během letů je na palubě lidský pilot, který může v případě potřeby převzít řízení.

Letoun má za sebou několik letů (včetně vzletů a přistání) s mnoha různými testy provedenými při každém letu. Testovací tým prověřuje řídící algoritmy za různých startovních podmínek, v simulovaném boji proti různým protivníkům a zkouší zbraňové systémy. Tým zatím nenarazil na žádné zásadní problémy. 

V loňském roce porazila AI skutečného instruktora amerického letectva ve virtuálním souboji v letecké simulaci. Umělá inteligence se tak stále častěji dostává do života lidí a v budoucna velmi ovlivní svět kolem nás.

Zdroj: Lockheed Martin Aeronautics