Robotická ryba Gillbert
Zdroj: Natural Robotics Contest

Umělá ryba Gillbert sbírá mikroplasty z vody

Studentka navrhla umělou rybu, která sbírá mikroplasty. S návrhem vyhrála soutěž o robotech inspirovaných zvířaty.

Účastníci soutěže Natural Robotics Contest měli za úkol navrhnout roboty inspirované zvířaty. Nešlo pouze o samotný vzhled, ale výsledný výtvor musel být také prospěšný pro svět. Porotce nejvíce zaujal nápad studentky Eleanor Mackintosh a její robotická ryba jménem Gillbert, která sbírá mikroplasty ve vodě.

Umělá ryba, která sbírá mikroplasty ve vodě.
Umělá ryba, která sbírá mikroplasty ve vodě. Zdroj: Natural Robotics Contest

Podle vítězného návrhu vznikl model, který pořadatelé vyrobili pomocí 3D tisku. Výsledkem je umělá ryba dlouhá skoro půl metru, jež ústy nasává znečištěnou vodu s mikroplasty. Na bocích těla má otvory podobné žábrám a přes ně voda opět proudí ven. Uvnitř je ale jemná síť, kde se nečistoty velké nejméně dva milimetry zachytí. Autoři navíc pro výrobu využili běžně dostupnou 3D tiskárnu a další součástky, takže si robota může postavit téměř kdokoliv.

Současný prototyp je sice funkční, ale čeká ho několik vylepšení. V budoucnu bude mít ve vodě menší odpor a vyšší rychlost. Jenže pro reálné využití musí být hlavně samostatnější, protože v současnosti, i když má několik senzorů, je ryba připojená kabelem k ovladači. Navíc sesbírané vzorky neumí samostatně analyzovat.

Pořadatelům se líbila nejenom ryba Gillbert, ale také je zaujaly návrhy inspirované ptáky, ústřicemi nebo různými druhy hmyzu. Už nyní lákají na příští ročník, ke kterému oznámí další podrobnosti na počátku příštího roku.

Zdroj: Natural Robotics Contest