parkourové hřiště
Buřinka

V Praze se otevře první parkourové hřiště vyrobené na 3D tiskárně

Technika 3D tisku dobývá své místo ve stavebnictví. Po loňském experimentu s domem Prvok se letos otevírá také první české 3D tištěné parkourové hřiště. Přístupné bude už na konci září v Praze 11.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), která stála za prvním 3D tištěným domem Prvok, chce dále podporovat vývoj technologie 3D tisku. „Po Prvokovi jsme chtěli 3D tisk betonem ještě více přiblížit veřejnosti, abychom ukázali možnosti jeho využití. V parkourovém hřišti se potkává několik zajímavých aspektů – udržitelnost a unikátnost 3D tisku, aktivní trávení volného času a dostupnost pro širokou veřejnost,“ uvádí Libor Vošický, předseda představenstva Buřinky.

parkourové hřiště
Vizualizace parkourového hřiště. Zdroj: Buřinka

Rámová tiskárna na VUT v Brně

Všech 14 prvků hřiště vytiskla na rámové tiskárně firma 3Deposition, kterou založili odborníci z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Na tisk, který trval 10 hodin čistého času, bylo potřeba 12,5 t speciální betonové směsi od společnosti Master Builders Solutions CZ.

„Parkourové hřiště o kruhovém půdorysu má průměr 14 m a obsahuje 14 3D tištěných prvků, které jsou propojené ocelovými trubkami. Pro zvýšení pevnosti jsou jednotlivé stěny vylité betonovým recyklátem a vyztužené tvarovaným ocelovým armováním. Kotvené jsou pak do betonových základů v nezámrzné hloubce,“ říká zakladatel 3Deposition David Škaroupka, který odborně vedl celý proces vzniku hřiště.

Beton s použitím recyklátu

Na základy parkourového hřiště a výplň jednotlivých prvků se použilo 24 m3 betonu z recyklátu od společnosti Skanska. Takzvaný Rebetong je šetrný k životnímu prostředí – při jeho výrobě je se vyprodukuje až o 15 % méně CO2 než u běžného betonu. Místo přírodního kameniva totiž obsahuje recyklovanou cihelnou drť, využívá tedy stavební odpad. Ten tvoří skoro polovinu objemu odpadů v ČR a pouze 15 % z něj se dále využívá.

„Po demolici domu je stavební suť přímo na místě posouzena a materiál určený pro další zpracování je zbaven velkých kusů dřeva, kovů, plastů atd. Takto hrubě roztříděný materiál je nadrcen a připraven pro další použití, což je podstatou cirkulární ekonomiky,“ říká hlavní technolog Skanska Pavel Zelinka.

Už 18. srpna se v Brně dotiskly poslední prvky hřiště. Poté se převezou do Prahy a na konci září se hřiště otevře pro veřejnost.

Zdroj: TZ