Beat Saber na Oculus Quest
Vrfocus.com

Virtuální realita a pohybové hry vám pomůžou vstát z gauče

Pandemie koronaviru pro většinu obyvatel znamenala totální změnu životního stylu. Mnoho lidí bylo zvyklých pravidelně sportovat, ale nyní se do fitka, na bazén nebo jiná sportoviště nedostanou. A protože fyzická aktivita prospívá tělu i mysli, nezbývá než cvičit alespoň doma v obýváku. Pokud si chcete cvičení zpestřit, vyzkoušejte stále oblíbenější virtuální realitu nebo pohybové hry jako je Ring Fit Adventure.

Předchůdci aktuálních trendů: Wii a Xbox Kinect

Hry a konzole, které k ovládání využívají pohyb hráčů, jsou na trhu už pěkných pár let. Mezi prvními konzolemi tohoto typu bylo Nintendo Wii, které vyšlo už v roce 2006. Ke hraní byl zapotřebí ovladač, kterým se mířilo na obrazovku a pohybovalo ve volném prostoru. O čtyři roky později konkurenční společnost Microsoft vydala zařízení Kinect jako doplněk ke konzoli Xbox 360. Ten už hráčům umožňoval ovládat konzoli bez ovladače, stačilo se před snímačem pohybovat a gestikulovat. V současnosti, o více než deset let později, je trendem jednoznačně virtuální realita (VR) nebo hry na konzoli Nintendo Switch.

Virtuální realita
Virtuální realita může udělat domácí workout zajímavějším.

Zacvičte si ve virtuální realitě

Jednou z nejznámějších VR her, a to nejen v tuzemském prostředí, je Beat Saber. Stvořilo ji pražské studio Beat Games, které později odkoupil Facebook. Jedná se o chytlavou hru na jednoduchém principu. Hráči do rytmu hudby rozsekávají vznášející se bloky světelnými meči a u toho se pořádně zahýbou.

Hra Beat Saber vám rozproudí krev v žilách.

Oblíbená je i podobná hra Box VR. Jak už název napovídá, spočívá především v boxování. Navíc máte možnost hlídat spalování tuků a sledovat vaše pokroky.

Hra Supernatural: o něco náročnější workout

O něco novější a také obtížnější je fitness hra Supernatural, která je dostupná pouze na herní příslušenství Oculus Quest. Hra vás přenese do krásných přírodních scenérií, ve kterých si procvičíte celé tělo. Podobně jako v Beat Saberu tady létají objekty, které vás donutí pohybovat. Například budete muset dřepovat, abyste se vešli do létajících trojúhelníků.

Supernatural funguje na principu předplatného. Každý měsíc zaplatíte určitou částku a na oplátku dostanete tréninkové programy, které vedou profesionální trenéři a novou hudbu ke cvičení. A nejprve si to můžete na 30 dní zkusit zdarma.

S fitness hrou Supernatural pro herní zařízení Oculus Quest si procvičíte celé tělo.

Existuje také řada dalších her a aplikací, které nejsou primárně určené na cvičení, ale i tak vám dají po fyzické stránce pořádně zabrat. Patří mezi ně například Sprint Vector, Until You Fall nebo Pistol Whip. Nedávno jsme vás také informovali o šermířském VR trenažéru.

VR příslušenství

K využití VR potřebujete herní brýle a další příslušenství. Kromě již zmíněné Oculus jsou nejznámějšími značkami HTC Vive a o něco levnější a tedy dostupnější Playstation VR. Pokud s příslušenstvím chcete provádět náročné cviky, berte při výběru hardwaru v potaz také to, že by vám mohly překážet kabely. A taky že se budete pravděpodobně značně potit.

Pokud je pro vás VR cenově nedostupná, příliš futuristická nebo jednoduše chcete vyzkoušet něco jiného, můžete zvolit třeba pohybové hry na konzoli Nintendo Switch.

Cvičení a RPG v jednom: Ring Fit Adventure od Nintenda

Hra Ring Fit Adventure od Nintenda vyšla už v roce 2019 a během pandemie se těší velké oblíbenosti. Kromě konzole k ní potřebujete ještě posilovací kruh Ring-con, který se drží v obou rukách a pásek, který se připevňuje na levé stehno.

Ve hře procházíte rozsáhlý fantasy svět, rozvíjíte svou postavu a bojujete s nepřáteli pomocí více než 40 reálných cviků. Hra vám poskytne návod, jak cviky správně provádět. Čím lépe se vám podaří, tím horší zranění způsobíte nepřátelům a nasbíráte více zkušeností. Vaše fitness úroveň postupně stoupá nejen ve hře, ale i v reálném světě.

Ring Fit Adventure spojuje RPG a domácí workout.

Nintendo nabízí také hru Arms, která spočívá v netradičních soubojích za použití prodlužujících se rukou. Známá je i kolekce jednoduchých párty her 1-2 Switch.

Co dalšího nabízí herní průmysl?

Další typ her rozšiřujících realitu jsou takové jako Zombies, Run!, se kterými dokonce i opustíte prostor vašeho domova. Jedná se o kombinaci hry a fitness aplikace. Na telefonu si zvolíte vzdálenost, kterou chcete uběhnout v reálném světě. Ve sluchátkách pak slyšíte hudbu a vyprávění, podle kterého musíte utíkat před zombíky.

Na závěr nesmíme zapomenout zmínit ještě klasiku mezi pohybovými hrami, kterou je Just Dance. Jak už název vypovídá, jedná se o souboj v tanci. Původně k němu byla potřebná herní konzole, ale u nejnovější verze může být „ovladačem“ i váš telefon, stačí se připojit na webu.

Uvedené tipy jsou pouze střípkem toho, co herní konzole a VR dokážou nabídnout, a do budoucna budou hry tohoto typu pravděpodobně přibývat. Dokážou totiž spolehlivě nabourat monotónnost domácího cvičení, a proto jsou značně oblíbené.