eyecam
Eyecam Project/Marc Teyssier

Webkamera jako z nočních můr: pohledu Eyecam ve tvaru lidského oka neuniknete

Francouzský výzkumník a vývojář Marc Teyssier vytvořil Eyecam, webkameru, která se snaží co nejvěrněji napodobit lidské oko. Neobvyklé zařízení pozoruje své okolí, mrká a rozhlíží se.

Prototyp Eyecam není navržený tak, aby pouze vypadal jako lidské oko, ale aby se tak i choval. Skládá se ze tří hlavních částí: vrstvy kůže, robotického svalově-kosterního systému a oční bulvy, ve které je uložená kamera. Koordinovaný pohyb zornice, víček a obočí realisticky napodobuje vědomé i nevědomé lidské pohyby, což může leckomu navodit husí kůži. Eyecam reaguje na vnější podněty a přímo pozoruje uživatele před ní.

Strašidelná Eyecam v akci.

Zamyšlení nad budoucností technologie

Eyecam má podnítit diskuzi o budoucnosti technologie. Autor se snaží zdůraznit potenciální rizika, která přináší skrývání funkcí zařízení a také přinést výzvu konvenčnímu designu.

„Jsme obklopení snímacími zařízeními. Od kamer, které nás sledují na ulici, přes reproduktory Google nebo Alexa, které nás poslouchají, až po webkamery v našich laptopech, které se na nás nepřetržitě dívají. Stávají se neviditelnými, zapadají do našeho každodenního života, a to až do bodu, kdy si neuvědomujeme jejich přítomnost a přestáváme se zabývat tím, jak vypadají, cítí a jednají,“ píše Teyssier na svých webových stránkách.

Vytvořte si vlastní Eyecam

Eyecam je open source a open hardware projekt, na úložišti jsou dostupné soubory potřebné k reprodukci hardwaru i softwaru zařízení. Autor vyzývá k tomu, aby na webkameře dále pracovali vývojáři, výzkumníci nebo designéři, které zajímá budoucnost vztahu mezi lidmi a snímacími zařízeními. Brzy bude dostupný i video tutoriál, podle kterého si budou zájemci moct sestavit vlastní zařízení.

Na projektu spolupracovali i další výzkumníci a vznikl v Laboratoři lidské a počítačové interakce (Human Computer Interaction Lab) Saarlandské univerzity v Německu.