Velký lednový swap
Zdroj: Na mysli

Zbavte se nechtěných věcí na Velkém lednovém swapu v Praze

Chcete se smysluplně zbavit oblečení nebo jiných nepotřebných věcí? Navštivte Velký lednový swap, jehož součástí bude i promítání filmu o fast fashion. Akce se koná o víkendu 15. a 16. ledna v Praze.

Organizace Na mysli, která stojí za mezinárodním projektem Hra o klima i festivalem Země na talíři, pořádá dvoudenní swap. Na tomto typu akcí návštěvníci vyměňují své přebytky ze skříní, knihy, nářadí, bižuterii a další věci v dobrém stavu za něco jiného. Záměrem je se smysluplně zbavit věcí, udělat radost ostatním a nechat se překvapit vlastními „úlovky“.

Velký lednový swap
Zdroj: Na mysli

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu kromě přednášek a workshopů proběhne v sobotu 15. ledna od 17:00 česká premiéra francouzského filmu Fast Fashion: Skutečná cena levné módy. Dokument francouzské dvojice režiséra a scénaristy Gillese Bovona a investigativního reportéra Edouarda Perrina umožňuje divákům nahlédnout do světa současného textilního průmyslu a jeho odvrácené tváře.

„Žijeme na planetě, která je zavalena oblečením. Každý rok se ho prodá téměř 56 milionů tun. V Evropě se dokonce nakupované množství od roku 2000 téměř zdvojnásobilo. Díky levným, téměř jednorázovým kouskům můžeme neustále obnovovat svůj šatník. Ale výroba této tzv. rychlé módy má velmi vysokou ekologickou daň a obrovský dopad na životní prostředí i na zaměstnance továren, kteří nejsou schopni z vydělané mzdy žít a pracují v pro nás nepředstavitelných a zcela neférových pracovních podmínkách,“ představuje dokument Viktorie Tenzerová z organizace Na mysli.

Akce Velký lednový swap: Fashion Očista se koná ve vršovickém kulturním centru Vzlet (Holandská 669/1, Praha). Příspěvek na akci za jeden den je 150 Kč a je nutná registrace předem. Podrobnosti o programu a registrační formulář najdete na webu organizace Na mysli nebo na jejím Facebooku.

Zdroj: TZ