K českým Vánocům neodmyslitelně patří nazdobený vánoční stromeček. Přečtěte si výběr 15 nejzajímavějších faktů, které jste o této tradici pravděpodobně nevěděli.
Každé české dítě se těší, až si na Štědrý večer rozbalí dárky, které mu Ježíšek nechal pod stromečkem. Odkud se ale tento zvyk vzal? Přečtěte si náš výběr zajímavostí z historie i z moderní doby, které se ke stromkům vážou.
Původ vánočních stromků
- Vánoční stromečky údajně původně používali Keltové při oslavách svátku Yule, který souvisí se slunovratem. K nám se dostaly až mnohem později. Tradice do Česka putovala z Pobaltí přes Německo.
- Lotyšsko a Estonsko „soupeří“ o to, kdo byl první ve zdobení vánočních stromků. Podle některých historických pramenů se v Lotyšsku vyskytly v roce 1510, podle jiných se ale poprvé objevily na území Estonska už v roce 1441.
- Do domovů vánoční stromky začaly pronikat v polovině 17. století.
- V Česku se první vánoční stromek vyskytl až v roce 1812. Objevil se v pražském libeňském zámečku, kde ho nechal vztyčit tehdejší ředitel Stavovského divadla Jan Karel Liebich.
- Nový zvyk se u nás prosazoval jen pozvolna. Nejprve se stromky objevovaly pouze v bohatých pražských měšťanských rodinách. Až do první světové války byste v mnoha venkovských domácnostech našli pouze ozdobenou smrkovou nebo jedlovou větev.
Ozdoby: od ovoce až po diamanty
- Ze začátku se stromky věšely na strop nad stůl a nezdobily se. Až později se začaly umisťovat do stojanů a dekorovat.
- První ozdoby byly velmi jednoduché. Na stromky se věšelo ovoce, pečivo nebo třeba oříšky.
- Tradice zdobení svíčkami se přidala v 18. století. Později je ale nahradila elektrická vánoční světýlka. Ty vymyslel v roce 1882 Edward Johnson, asistent Thomase Edisona.
- Zdobení stromků čokoládovými figurkami je ryze česká specialita. Vánoční kolekce se začaly u místních cukrářů objevovat na konci 19. století.
- Dosud nejdražší vánoční strom měl pravděpodobně hodnotu 15 milionů dolarů. Podle magazínu Forbes a dalších médií stál nejdražší strom světa v roce 2019 v luxusním ubytovacím zařízení Kempinski Hotel Bahía ve Španělsku. Zdobily ho pravé růžové, červené, bílé a černé diamanty a další drahé ozdoby. Předběhl tak strom, který stál v roce 2010 v Abú Dhábí a do té doby držel rekord nejdražšího stromu s hodnotou 11 milionů dolarů.
Přírodní versus umělé stromky
- Přírodní vánoční stromky jsou hmyzím domovem. Spolu s nimi si domů můžete donést až tisíce hmyzích jedinců a mikroorganismů. Před tím, než je vezmete dovnitř, raději je protřepejte.
- První umělé vánoční stromky se vyráběly z husího peří nabarveného na zeleno a pocházely z Německa.
- Umělý vánoční stromek je nejméně ekologická varianta, jakou můžete zvolit. Na jejich výrobu se používá obtížně recyklovatelné PVC a materiály často obsahují také nebezpečné těžké kovy jako je kadmium nebo chrom. Většina se navíc dováží až z Číny, což ještě zvětšuje jejich velkou uhlíkovou stopu.
- Nejekologičtější variantou jsou přírodní, tuzemské stromky, které pochází z přírodních prořezávek, které by se dělaly v každém případě. Ty nejekologičtější jsou také vybavené certifikátem, které zaručují původ z šetrného lesního hospodářství.
- Neprodané vánoční stromky využívají zoologické zahrady ke krmení zvířat. Ty použité ale přijmout nemohou, kvůli háčkům a jiným zbytkům ozdob, které by mohly zvířata poranit.
Odpovědět
Zobrazit komentáře