přírodní vánoční stromek
Zdroj: Ralph Ravi Kayden, Unsplash

Přírodní vánoční stromek je dobrý pro zdraví

Máte-li u příležitosti blížících se svátků typické dilema, jaký vánoční stromeček – přírodní či umělý – zvolit, možná vám Trend Watcher rozhodování trochu usnadní.

Mnoho lidí si Vánoce neumí představit bez přírodního vánočního stromečku, jehož charakteristická „lesní vůně“ provoní celý byt či dům. Ti, co volí ekonomickou variantu, tedy umělý stromek jednou za mnoho let, si pro změnu nemohou vynachválit, že jejich stromeček neztrácí jehličí.

přírodní vánoční stromek
Zdroj: Karolina Grabowska, Pexels

Jak informovala CNN, vědci se shodují, že umělý stromeček z pohledu duševního zdraví nenabízí takové benefity jako přírodní vánoční stromek, který jako součást přirozeného prostředí dokáže snížit stres, a dokonce zlepšit fungování našeho imunitního systému.

Zdaleka nejlepší jsou z tohoto úhlu pohledu samozřejmě dlouhé procházky, ale pokud na ně není čas, i kousek přírody například v květináči nebo v podobě vánočního stromečku také splní svou úlohu.

Čerstvé stromy naplní dům či byt vůní, kterou si velmi dobře asociujeme se skutečným pobytem v přírodě. Vůně nám pomáhá vybavit se příjemné vzpomínky, často působící terapeuticky. Díky přírodní vůni vánočního stromečku tak máme šanci snížit například hladinu úzkosti či deprese.

Přírodní vánoční stromeček má přímý vliv také na zlepšení imunitního systému. Je totiž zodpovědný za výrobu fytoncidů, tedy přírodních látek, které zpomalují růst mikroorganismů, například virů. Je třeba také pamatovat na to, že ačkoliv si často nosíme domů nařezaný vánoční stromeček, bez kořene, dokud je jehličí zelené, fotosyntetizuje, tedy vyrábí kyslík.

Přírodní vánoční stromy zkrátka mají spoustu benefitů, a i když nakonec po pár týdnech skončí u popelnic či v krbu, není potřeba je litovat. Nebýt Vánoc, pravděpodobně by tyto stromky nikdy nevyrostly.

A kdy se vyplatí vybírat umělý vánoční stromeček? Jestli je to z jakéhokoli důvodu jediná šance mít během Vánoc alespoň nějaký stromeček, umělý je v každém případě lepší než žádný.

Zdroj: CNN, GeekWeek INTERIA