Sportovní arény
Zdroj: Tim Gouw, Pexels

Dějiště sportovních zázraků. Připomeňte si slavné stadiony

Do historie sportu se zlatým písmem nezapsali jen vynikající sportovci, ale i arény, které byly svědky jejich výjimečných výkonů. Podívejte se na přehled těch nejslavnějších.

Podnětem pro výstavbu mnoha stadionů, hal i celých sportovních areálů bylo konání velké sportovní události. A architektům v mnoha případech rozhodně nechyběla fantazie. Lyžařský areál Holmenkollen v Oslu, hala Madison Square Garden v New Yorku, lyžařský můstek v Planici, kurty ve Wimbledonu nebo Roland Garros to dokládají.

sportovní arény: Holmenkollen
Lyžařský areál Holmenkollen v Oslu. Zdroj: Max Pixel

Zářným příkladem je i Maracana, která hostila v létě 1950 mistrovství světa ve fotbale. Výstavba impozantního stadionu trvala pouhých 25 měsíců. Finálový zápas Brazílie s Uruguayí (1:2) sledovalo z tribuny 199 854 diváků. Nikdy před tím ani potom se na fotbalovém zápase tak početné publikum neshromáždilo.

Architektonická krása

Příklady neobvyklých staveb, které přitom na první pohled nejsou úplně spojené se sportem, najdeme po celém světě. Začněme tuto virtuální cestu návštěvou Skandinávie. Stockholm Globe Arena (dnes Avicii Arena) z roku 1989 přitahuje pozornost svým charakteristickým tvarem a dodnes zůstává největší kulovou stavbou na světě. A třeba Metallica zde hrála pro více než 17 tisíc fanoušků.

Futuristické stadiony

Přesuňme se ze Švédska do Běloruska. Je těžké projít kolem stadionu BATE Borisov lhostejně. Metalický povlak a neobvyklá struktura budovy může evokovat více kosmické než fotbalové asociace.

Projekty olympijských vesnic jsou čím dál častěji něčím víc než jen úhledným umístěním sportovců a fanoušků toužících po hrách. Dobrým příkladem je plavecký areál navržený speciálně pro olympijské hry v Londýně v roce 2012. Futuristický tvar a krásné, praktické interiéry byly inspirovány vodou a přírodou a za projektem stála známá a oceňovaná britská architektka Zaha Hadid.

Při zmínce o neobvyklých nápadech souvisejících se sportem nelze pominout Dubaj. Tamní šejkové jsou známí naditými peněženkami a kreativitou, často přesahující to, co se ještě nedávno zdálo neskutečné. Stačí zmínit před několika lety souboj Rogera Federera s Andre Agassim. Pánové se sešli za neobvyklých okolností 211 metrů nad zemí se u heliportu na chvíli proměnilo v travnatý kurt.

sportovní arény: BATE Borisov
BATE Borisov v Bělorusku. Zdroj: Валерий Дед/Creative Commons/CC BY 3.0

Tenis pod vodou a virtuální arény

Někdy je zajímavější to, co mohlo vzniknout než to, co vzniklo. Projektem, který podněcuje fantazii a ještě čeká na realizaci, je stavba podvodního tenisového kurtu v Dubaji. V roce 2015 vznikl nápad propojit hru samotnou s velkolepým výhledem – nad hlavami hráčů by plavali třeba žraloci. Tento projekt ale stále jen v říši snů.

Podle USA Today budou naše děti a vnoučata vnímat sport úplně jinak než naši prarodiče. Před desítkami let byl fanoušek šťastný, když se dostal na zápas svého oblíbeného týmu a bez ohledu na to, zda pálilo slunce nebo pršelo, mohl z tribuny sledovat konkurenci.

Fanoušek budoucnosti bude mít po ruce řešení umělé inteligence, která ho podpoří – na základě kontaktů a preferencí na sociálních sítích – ve výběru místa a virtuální realita mu umožní nahlédnout do zákulisí každé akce. Kdo by nechtěl dostat high five s virtuálním Leo Messim nebo LeBronem?

Zdroj: USA Today, GeekWeek INTERIA