Zdroj: Audi

Audi nabídne cestujícím na zadních sedačkách virtuální realitu

Automobilka Audi nabídne cestujícím na zadních sedadlech svých vozů virtuální realitu, kterou využijí i během jízdy. Obsah se totiž přizpůsobí pohybům vozu díky využití platformy Holoride.

Od letošního léta chce Audi začít využívat infotainment ve svých vozech i pro virtuální realitu. Použije k tomu platformu Holoride od německého startupu stejného jména. Technologie spočívá v tom, že virtuální obsah reaguje na jízdu a přizpůsobuje se jí. Pokud tedy vůz zrychluje nebo zatáčí, projeví se to stejně i ve hře, filmu nebo jiném interaktivním obsahu. Přizpůsobivost by měla nejenom zlepšit požitek, ale hlavně minimalizovat nevolnost či motání hlavy (tzv. motion sickness), které někteří cestující zažívají třeba při čtení nebo používání mobilu za jízdy.

Vybrané vozy Audi nabídnou virtuální realitu.
Vybrané vozy Audi nabídnou virtuální realitu. Zdroj: Audi

Nutností bude vlastnit brýle pro virtuální realitu, které se k vozu bezdrátově připojí přes Bluetooth. Přestože z počátku tvůrci používali Oculus Rift, v současnosti má oficiální podporu pouze headset HTC Vive Flow.

Holoride poprvé předvedl svoje možnosti před zraky veřejnosti na veletrhu CES 2019 (Consumer Electronics Show) v Las Vegas, kdy ve spolupráci s Audi a Disney ukázal hru Rocket´s Rescue Run. Letos si Holoride budou moci vyzkoušet i návštěvníci hudebního a filmového festivalu South by Southwest, který se koná ve městě Austin v Texasu. Audi totiž zájemcům nabídne svezení v elektromobilu vybaveném virtuální realitou.

S platformou kompatibilní vozy začne automobilka vyrábět od počátku června 2022. Patří sem například Audi e-tron a některé modely z řady A či Q. Technologii si mezi prvními vyzkouší obyvatelé v Německu, Spojeném království a USA, ostatní země se připojí později.

Zdroj: Audi, Holoride