Zdroj: Cristofer Maximilian, Unsplash

Biorestore prodlužuje život starému oblečení. Stačí jedno vyprání

Produkt švédské firmy Biorestore, který aktuálně čeká na patent, odstraňuje ze starého oblečení žmolky, oživuje barvu a upevňuje jeho tvar.

Startup Biorestore na konci dubna spustil crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru, kde sbírá podporu pro svůj prací přípravek. Ten umí vylepšit stav obnošeného oblečení jedním vypráním v domácí pračce.

Produkt Biorestore odstraňuje ze starého oblečení žmolky, oživuje barvu a upevňuje jeho tvar.
Zdroj: Rodnae Productions, Pexels

Biorestore údajně velmi efektivně odstraňuje žmolky z povrchu tkaniny, zlepšuje zářivost barev, upravuje vlákna a přetváří jejich makrostrukturu. Přípravek, který se skládá ze směsi minerálů a enzymů, se vloží s oblečením do bubnu pračky, kde začne biochemickým procesem působit na nedokonalosti vláken a odstředivá síla pračky je poté odstraní.

Na rozdíl od dalších podobných prostředků, produkt Biorestore obsahuje minimální množství ingrediencí, má jich pouze šest. Složení je ekologické, nenajdete v něm žádné chemikálie, bělící činidla, vůně, silikony, změkčovadla ani optické rozjasňovače.

Přípravek je určený pouze na oblečení vyrobené z bavlny nebo její směsi. Jedna krabice obnoví jeden kilogram oděvů, což odpovídá asi 6 až 8 kusům oblečení pro dospělé. Aktuálně je jedno balení dostupné na Kickstarteru přibližně za 585 korun.

Řešení vyhrálo v soutěži nadace oděvní společnosti H&M Global Change Award 2022. Společně s dalšími pěti inovativními firmami, které usilují o větší udržitelnost módního průmyslu, získal Biorestore sdílený grant a přístup do akceleračního programu.

Zdroj: Biorestore, Kickstarter, Just Style