Tmání
Zdroj: Frame Films

Český VR film míří do Benátek. Ukazuje, co prožívá člověk s depresí

Český animovaný film Tmání natočený pro médium virtuální reality slaví úspěch. Porota ho vybrala do soutěžní sekce Venice Immersive na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

Snímek Tmání je vůbec prvním českým VR filmem, který podpořil Státní fond kinematografie a bude mít svou premiéru na prestižním „áčkovém“ filmovém festivalu. Stojí za ním režisér Ondřej Moravec, producentka Hana Blaha Šilarová a výtvarnice Bára Anna Stejskalová.

„Benátky mají nejprestižnější soutěžní sekci pro virtuální realitu a každoročně zvou pouze kolem dvaceti projektů. Považujeme tak za malý zázrak, že si festival vybral právě Tmání. Už se neuvěřitelně těšíme, až náš VR film uvidí první diváci,“ říká producentka filmu Hana Blaha Šilarová ze společnosti Frame Films.

Deprese ve virtuální realitě

Tmání využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka s depresí. Příběh přitom vychází z osobních zkušeností režiséra Moravce.

„Od svých přátel jsem za těch více než 13 let, co mě deprese pravidelně navštěvuje, mnohokrát slyšel – já si nedovedu moc představit, co prožíváš. VR se tedy stalo skvělým prostředkem, jak na tuto otázku odpovědět lépe než bezradným mlčením. Z počátku jsem se zdráhal být i protagonistou příběhu. Ale nakonec jsem dospěl k tomu, že zhmotňovat umělecky depresi někoho jiného, by bylo pro mě nemožné. A tak jsem se vydal na dlouhou cestu osobního psychického „coming outu“, na které se Tmání stalo zásadním milníkem,“ vysvětluje Moravec.

Spolu s hlavním hrdinou divák prochází interaktivním příběhem, může se doslova dotknout jeho světa a podat hrdinovi pomocnou ruku. Film tak umožňuje na chvíli zažít a pochopit, jaké to je žít s depresí, a jaké mechanismy mohou lidé s touto nemocí využít, aby se cítili lépe. Podle režiséra má také snímek ukázat lidem, kteří se s depresí setkali, že v tom nejsou sami.

Na filmu se podílelo i české kreativní studio Brainz Immersive, které muselo řešit i určité technologické výzvy. Například hledání způsobu, jak vizuální představu přenést na dnešní generace brýlí pro VR s omezeným grafickým výkonem. „Film je unikátní v tom, že dominantně využívá ovládání hlasem, které je neotřelé, souzní s příběhem filmu, a umožňuje divákovi silněji procítit zážitek tak, jako by byl součástí děje samotného,” popisuje koproducent a technologický partner projektu Robin Pultera.

Mezinárodní filmový festival v Benátkách, kde bude mít Tmání svou premiéru, se koná mezi 31. srpnem a 10. zářím 2022.

Zdroj: TZ