Zdroj: Kirill Tonkikh, Unsplash

Čína schválila provoz taxi služby bez řidičů

Společnost Pony.ai splnila všechny podmínky a získala licenci na poskytování taxi služby v Číně. Jde o první společnost provozující autonomní vozidla, které se povedlo v zemi povolení získat.

V zahraničí už brzy začnou fungovat autonomní taxi v ostrém provozu. Startup Pony.ai jako první získal povolení, díky kterému může nabízet službu robotaxi na území Číny. Licence je zatím omezená a dovoluje provozovat pouze 100 vozidel v oblasti Nansha, která je součástí 15 milionového města Kanton (Guangzhou). První zákazníky, kteří si vozidlo zavolají přes aplikaci, sveze už na počátku tohoto května. V budoucnosti chce firma místa, kde bude robotaxi jezdit, rozšířit i do zbytku města.

Panorama města Kanton
Zdroj: Scarbor Siu, Unsplash

Služba má fungovat nejenom přes den, ale i v noci. Přestože auto oficiálně nepotřebuje řidiče, poplatky za jízdu budou nastavené podle obvyklého ceníku taxi pro danou městskou část. Zpočátku na bezpečnost ještě dohlédnou řidiči, ale firma předpokládá, že půjde jenom o krátký čas.

K získání povolení musela společnost splnit veškerá bezpečnostní nařízení, jako je ujetí jednoho milionu kilometrů či testování autonomní jízdy po dobu 24 měsíců. Samozřejmě se vše muselo obejít bez dopravních nehod. Od loňského listopadu provozuje Pony.ai vozidla v Pekingu. Jenže s tím rozdílem, že má pouze povolení k jízdě, ale ne taxi licenci, takže jde hlavně o zkušební provoz na malém území. V současnosti testuje samořiditelná vozidla ve čtyřech čínských městech a v Kalifornii.

Pony.ai se zabývá vývojem autonomních vozidel od svého vzniku v roce 2016. S hodnotou osm a půl miliardy dolarů jde o jednoho z největších hráčů v tomto odvětví, přesto mu hlavně v Číně šlapou na paty společnosti SAIC nebo Weride, které zatím mají povolení jenom pro zkušební provoz.

Zdroj: Pony.ai