Kryptoměny jsou během posledních let žhavým tématem, které (nejen) v ekonomech budí protichůdné vášně. S Ondřejem Mikulčíkem, organizátorem akce CryptoNight 2021, jsme si popovídali o jejich aktuálním vývoji. Zajímá vás, co musíte o kryptoměnách vědět, než do nich investujete? Přečtěte si náš rozhovor.
Jaký je hlavní důvod, proč by se lidé měli zajímat o kryptoměny?
Důvod zajímat se o kryptoměny má podle mě každý, kdo používá k placení jakoukoliv takzvanou FIAT měnu (s nuceným oběhem). Ať už je to česká koruna, americký dolar nebo například euro.
Pár dnů zpět uplynulo 50 let od doby, kdy bývalý prezident USA Richard Nixon zrušil zlatý standard. Zjednodušeně to znamená, že dříve byl každý dolar krytý hodnotou zlata, což již není pravda. Centrální banky si mohou vytisknout libovolné množství ničím nekrytých peněz. Za těch 50 let jsme se dostali do situace, kdy je současný finanční systém jednoduše pokažený a centrální banky si již ani nemohou dovolit zastavit tvorbu ničím nepodložených peněz. Napovídá tomu také výše globálního dluhu, absurdní situace negativních úrokových sazeb a podobně. Pokud máte nějaký majetek a finanční zůstatky, tak vás tento monetární experiment přímo ovlivňuje, protože s každou další vytvořenou korunou relativní hodnota těch na vašem účtu klesá.
Jak s tím souvisí kryptoměny? Jsou možným řešením tohoto problému. Bitcoinu bude maximálně 21 milionů mincí. Žádná vláda na světě si nemůže říct, že si prostě vytvoří další Bitcoiny a tím vaše vydřené úspory znehodnotí. Hodně tu zjednodušuji tento ekonomický problém i to, jak jej kryptoměny mohou řešit. Ve skutečnosti je to mnohem komplikovanější. To je podle mě jeden z hlavních problémů kryptoměn. Člověk musí nejdříve znát alespoň základy ekonomie a IT, aby dokázal ocenit hodnotu jejich myšlenky. Spousta lidí bohužel vůbec netuší, jak fungují peníze, které používají každý den.
Aktuálně existuje přes tisíc kryptoměn. Které jsou ty nejdůležitější?
Většina kryptoměnové komunity dělí kryptoměny na Bitcoin a altcoiny – ostatní mince. Je to tak i z pohledu celkové tržní kapitalizace, protože Bitcoin je v současné době zodpovědný za zhruba 44 % hodnoty celkového kryptoměnového trhu. Mezi ty větší pak patří například Ethereum a Cardano. Spousta lidí patří mezi takzvané Bitcoin maximalisty, kteří jsou toho názoru, že všechny ostatní kryptoměny jsou k ničemu a nic jiného než Bitcoin nikdy uspět nemůže.
Osobně si myslím, že Bitcoin má spousty nesporných výhod oproti ostatním projektům, ale nepřijde mi rozumné dělat, že nic jiného neexistuje. Pozoruji proto i vývoj ostatních kryptoměn a jejich řešení mi přijdou často velmi zajímavá.
Co by měl člověk znát, než se pustí do kryptoměn? Může do nich investovat i někdo méně zkušený?
Do krypta určitě mohou investovat i méně zkušení jedinci. Doporučil bych jim však začít s ověřenými kryptoměnami, jako je právě Bitcoin. Spousta lidí bohužel začíná tím, že si koupí nějaký nesmysl typu Dogecoin, protože si myslí, že když dnes stojí 30 centů, může někdy stát třeba 45 000 dolarů jako Bitcoin. To je však nesmysl, protože již dnes je v oběhu několikanásobně více Dogecoinů, než kolik kdy bude Bitcoinů. U Dogecoinu navíc nikde nemáte stanoveno, že jich nevznikne další miliarda. Je tedy důležité si něco zjistit o konkrétní kryptoměně, do které máte v plánu investovat a pochopit, co je to tržní kapitalizace. Případně neexperimentovat a investovat do Bitcoinu.
Pak jsou ještě dvě velmi důležité věci, které by měl každý znát, a to je volatilita (kolísavost) kryptoměn a způsoby jejich bezpečného uchovávání. Jako u jakékoliv investice zde navíc platí, že má svá rizika a můžete o vše přijít.
Jaký je tvůj názor na Elona Muska a jeho vliv na vývoj krypta?
Myslím si, že v očích spousty lidí neskutečně klesl tím, jak ovlivňoval krypto trh a já mezi ně patřím. Nejvíce mi vadí to, že v názorech není konzistentní a každou chvíli se mu hodí něco jiného. Vidím to tak, že pokud bude stále měnit názor, začne se vliv jeho tweetů na cenu kryptoměn snižovat a postupně se stane zanedbatelným.
Jak vnímáš NFT? Má podle tebe smysl investovat do koupě díla, které existuje jen v digitálním světě?
To je za mě velmi kontroverzní téma. Dovedu si představit, že NFT mohou mít hodnotu v nějakém uzavřeném systému. Mám na mysli například PC hry, kde si můžete koupit skin, lepší zbraň, postavu nebo cokoliv vyjádřeného prostřednictvím NFT a tyto tokeny pak směňovat s ostatními hráči. Skvělé mi také přijde jejich využití pro ověřování pravosti luxusního zboží. Některé drahé značky vám například ke kabelce vydají NFT, které jasně ověřuje její pravost.
Co však stále nedokážu pochopit je, proč si někdo koupí NFT obrázku, ze kterého si každý může vytvořit kopii. Tyto NFT se prodávají i za miliony dolarů, a přitom podle mého názoru jde jen o pocit, že daný obrázek člověk vlastní.
CryptoNight 2021
Neformální konference o budoucnosti kryptoměn se koná už 25. srpna v Brně. Více informací o programu a vstupenkách najdete na webu CTIT a na FB události.
Ovlivnila pandemie nějakým způsobem vývoj krypta?
Ano i ne. Dramaticky ovlivnila jejich ceny, protože státy musely náklady na zvládání pandemie samozřejmě z něčeho financovat a často je financovaly z nově vytvořených peněz. V USA se jednalo například o Covid relief bill, který do ekonomiky napumpoval neskutečné množství peněz. U nás zase ČNB získala v březnu povolení ke kvantitativnímu uvolňování, což v podstatě znamená, že mohou vytvářet nové peníze, za které mohou kupovat vládní dluh.
To souvisí s tím, co jsem už zmiňoval – cena kryptoměn zareagovala raketovým růstem, protože se spousta lidí bála, že se dostaneme do hyperinflace a nákupem kryptoměn se proti ní chtěli ochránit.
Růst cen přilákal spousty lidí a celkově je tento trh mnohem větší, což nejspíše znamená i více prostředků na technický vývoj. Jinak se však nic zásadního na fungování kryptoměn nezměnilo.
Jakou mají podle tebe kryptoměny budoucnost? Dá se vůbec jejich vývoj předvídat?
Předvídat budoucnost kryptoměn je velmi těžké. Roli může hrát spousta faktorů – regulace, ekologie, uživatelská zkušenost, CBDCs (digitální měny centrálních bank) a podobně. Můj tip je takový, že časem přijde finanční krize, při které všichni začnou používat kryptoměny, protože FIAT měny budou dramaticky ztrácet hodnotu. I v minulosti jsme byli často svědky toho, že války a krize nakonec prokopaly cestu inovacím.
Co si slibuješ od chystané akce CryptoNight 2021?
Těším se především na to, co nám sdělí speakeři ve svých přednáškách a na panelové diskuzi, protože se jedná o opravdové kapacity v oboru. Věřím, že to bude přínosné jak pro začátečníky, kteří se o krypto teprve začali zajímat, tak i pro zkušené fanoušky, protože i ti se dozví něco nového. Očekávám také velmi pohodovou a přátelskou atmosféru i díky tematickým drinkům, skvělému cateringu anebo soutěži, kterou připravujeme.
Ondřej Mikulčík
- FinTech projektový manažer ve společnosti CTIT (Technologická platforma komunikačních nástrojů a IoT)
- Pracuje také jako front-end developer ve společnosti CCF RESEARCH, kde spolupracuje na vývoji aplikace pro výzkum finančních aktiv.
- Studuje poslední ročník programu Mezinárodní ekonomika a obchod na VUT
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení.
Odpovědět
Zobrazit komentáře