vertikální les
Zdroj: Stefano Boeri Architetti

Dvojici mrakodrapů v Dubaji pokryjí tisíce stromů a keřů

Studio Stefano Boeri Architetti zveřejnilo působivý návrh dvou mrakodrapů, na kterých vyroste vertikální les.

Na Konferenci OSN o změně klimatu (COP27), která se koná mezi 6. a 18. listopadem v Egyptě, odhalilo italské studio Stefano Boeri Architetti svůj nejnovější projekt. Již v minulosti realizovaný koncept vertikálního lesa nyní přeneslo na návrh dvou mrakodrapů, které vzniknou v Dubaji.

Les ve městě

Postupně se zužující věže budou měřit 190 a 150 metrů a dohromady na nich bude růst 2640 stromů a 27 600 keřů. Fasády pokryje také systém skleníků a hydroponických zahrad. V těch se pěstují rostliny s použitím minerálních živných roztoků na vodní bázi místo půdy.

Architekti v tomto projektu věnovali velkou pozornost řízení koloběhu vody. Na konferenci oznámili, že důmyslný proces odsolování a obnovy šedé vody bude pohánět obnovitelná energie získaná prostřednictvím fotovoltaických panelů.

Projekt, který studiu zadala společnost Impact One, v sobě má integrovat všechny výhody městského zalesnění. Měl by sloužit k absorpci jemného prachu, regulaci mikroklimatu nebo snížení skleníkového efektu.

Nejedná se o první zalesněné budovy, které studio navrhlo. První podobná budova byla postavena už v roce 2014 v Miláně a poté následovaly stavby v nizozemském Eindhovenu, čínském Chuang-kangu a v nově budovaném egyptském hlavním městě poblíž Káhiry.

Zdroj: Stefano Boeri Architetti