Geoship

Geoship postavil první keramický dům ve tvaru geodetické kopule

Americký startup Geoship jako první na světě postavil dům z biokeramiky ve tvaru geodetické kopule. Navenek připomíná iglú složené z trojúhelníků.

Startup Geoship přišel s konceptem levných kopulovitých domů, které mají pomoct vyřešit stále palčivější problém s nedostupností bydlení. Prostřednictvím crowdfundingu se společnosti podařilo získat podporu více než 2 tisíc investorů, a tak mohla postavit svůj první model.

Autoři dům popisují jako recyklovatelnou, ohnivzdornou, bezuhlíkovou stavbu, která je odolná proti hmyzu a klimatickým jevům. Údajně je tak trvanlivá, že vydrží stát až 500 let. Velké plus stavby je také cenová dostupnost.

Použitá technologie výroby a konstrukce výrazně zjednodušuje stavbu domu. Vyžaduje totiž mnohem méně jedinečných dílů než konvenční stavba a používá jednotné materiály. Díly z chemicky vázaných keramických kompozitů se tvarují do trojúhelníku a následně se postupně připevňují na kopulovitou základovou konstrukci.

Geoship vychází z konceptu regenerativní architektury, jejímž cílem je pozitivní dopad na životní prostředí. Startup má také představu, že budou vznikat celé vesničky malých kopulovitých domků. „K ochraně planety potřebujeme víc než nové technologie, potřebujeme nové paradigma komunity žijící v souladu s přírodou,“ popisuje svůj záměr Morgan Bierschenk, spoluzakladatel a CEO startupu.

Geoship v lednu zahájil nové kolo crowdfundingu a vstupuje do fáze pilotní výroby. Prefabrikovaný dům si aktuálně může kdokoliv předobjednat. Menší velikost vyjde na 30 tisíc dolarů (642 tisíc korun), rodinná verze pak na 100 tisíc dolarů (2,1 milionu korun). Jednotlivé buňky se dají navzájem propojovat, aby vytvořily větší konstrukce.

Zdroj: Geoship