Startupy
Zdroj: Kraken Images, Unsplash

Kdo patří mezi 10 nejhodnotnějších startupů v roce 2022?

Zajímavá vás, jaké startupy jsou v roce 2022 zatím ty vůbec nejúspěšnější? Přinášíme vám přehled 10 nejhodnotnějších jednorožců z celého světa.

V současné době se pro nové firmy stále více a více používá termín startup, který označuje mladé firmy, které se často mohou pyšnit rychlým růstem. Ty nejúspěšnější startupy se můžou navíc chlubit ještě právem označovat se za takzvaného jednorožce. Jedná se o podniky, jejichž hodnota překoná 1 miliardu amerických dolarů. Z Česka pochází zatím dvě takové firmy: Rohlík Group a Productboard.

Zdroj: Jess Bailey, Unplash

Podle statistik organizace CB Insights července 2022 je jednorožců v současnosti na světě už 1191 a další přibývají. Přinášíme vám seznam 10 nejhodnotnějších startupů, který můžete brát třeba jako zdroj inspirace.

1. ByteDance

Jméno této čínské technologické firmy vám toho pravděpodobně příliš neřekne. Tato firma však stojí za rychle rostoucí sociální síti TikTok. Kromě toho startup vlastní řadu dalších komunikačních platforem po celém světě.

Hodnota: 140 miliard dolarů

2. SpaceX

Firma Elona Muska, která si klade za cíl jednou dopravit člověka na Mars. Společnost má za sebou už několik úspěšných letů se svou raketou Falcon 9 a také vyrábí například satelity Starlink.

Hodnota: 127 miliard dolarů

3. SHEIN  

Čínský online obchod SHEIN je dalším úspěšným jednorožcem. Firma se specializuje na prodej oblečení za nízké ceny.

Hodnota: 100 miliard dolarů

4. Stripe

Americká společnost Stripe tvoří software pro zpracování elektronických plateb. Známá je hlavně díky poskytování svých služeb pro firmy jako jsou Shopify nebo Amazon.

Stripe: 95 miliard dolarů

5. Canva

Tato australská firma provozuje online program pro grafické úpravy. Její platforma je dostupná zdarma všem, ale nabízí i placenou verzi.

Hodnota: 40 miliard dolarů

6. Checkout.com

Firma původem z Velké Británie Checkout.com nabízí zákazníkům kompletní platební řešení. Společnost poskytuje své služby firmám po celém světě, mezi nejznámější klienty patří například Netflix nebo Pizza Hut.

Hodnota: 40 miliard dolarů

7. Instacart

Dovoz jídla až do domu či do kanceláře nabízí americká firma Instacart. Své služby provozuje pouze v USA a Kanadě, přesto se jí podařilo zařadit mezi ty největší startupy světa.

Hodnota: 39 miliard dolarů

8. Databricks

Další společnost na tomto seznamu z USA je firma Databricks, která se specializuje na shromažďování firemních dat a jejich následnou analýzu. Její platformu Databricks Lakehouse využívá více než 5 tisíc firem po celém světě.

Hodnota: 38 miliard dolarů

9. Revolut

Původem britská finančně technologická firma Revolut je známá jako jedna z prvních moderních bank. Kromě bankovních služeb nabízí také nákup akcií, kryptoměn nebo třeba pojištění.

Hodnota: 33 miliard dolarů

10. FTX

Tato kryptoměnová online směnárna má své sídlo na Bahamách. Denně se zde provádí obchody ve výši převyšující 10 miliard amerických dolarů a burza má přes jeden milion uživatelů po celém světě.

Hodnota: 32 miliard dolarů

Zdroj dat: CB Insights (červenec 2022)