Zdroj: Luis Melendez, Unsplash

Na MIT vymysleli lepicí pásku pro chirurgy

Inženýři z amerického MIT vynalezli biologicky rozložitelnou lepicí pásku. V budoucnu by mohla najít využití v chirurgii a léčbě poškozeného trávicího ústrojí.

Páska, kterou na MIT (Massachusetts Institute of Technology) vymysleli, je průhledná, odolná, pružná a díky použitým materiálům i vhodná pro využití v lidském těle. Jako lepivá vrstva slouží hydrogel, zatímco nelepivou tvoří biologicky rozložitelný polymer. Má hladký povrch a její používání je snadné.

Vědci z MIT vyvinuli biologicky rozložitelnou lepicí pásku.
Lepicí páska, která najde využití v chirurgii. Zdroj: MIT

Podle výsledků studie, kterou vědci publikovali v časopise Science Translational Medicine, by páska mohla být vhodná při léčbě natrženého nebo propíchnutého střeva, žaludku či dalších částí trávicí soustavy. Umí se přizpůsobovat roztahování či smršťování orgánu. Její životnost je více než měsíc a následně se během 12 týdnů bez podráždění a přilepení na okolní tkáně rozloží.

„Chirurgové by ji mohli používat stejně, jako využíváme lepicí pásku v běžném životě. Prostě vezmete, odlepíte a použijete,“ říká vědec z MIT Hyunwoo Yuk.

Nový vynález je vylepšeným designem oboustranné lepicí pásky z roku 2019, která byla určená ke slepení dvou vlhkých povrchů. Na základě připomínek lékařů vědci zjistili, že lepší bude páska lepivá pouze na jedné straně. Inženýři, kteří za vynálezem stojí, teď pracují na jeho dalším vývoji a testování.

Zdroj: News.mit.edu, ScienceDaily