Coffee Free Coffee, Northern Wonder
Zdroj: Northern Wonder

Nizozemský startup vytvořil „kávu“ z obilovin, luštěnin a ovoce

Startup Northern Wonder nově nabízí alternativu kávy, která má být její plnohodnotnou, avšak ekologičtější náhražkou.

Produkt Coffee Free Coffee (česky Káva bez kávy) údajně chutná a voní stejně jako káva a také si ho připravíte podobným způsobem, neobsahuje ale kávová zrna. Firma Northern Wonder poslední dva roky pracovala na jeho vývoji a nyní ho uvádí na trh. K vytvoření startup vedly obavy o životní prostředí.

Coffee Free Coffee/Káva bez kávy
Coffee Free Coffee se vyrábí ze směsi luštěnin, obilovin, kořenů a ovoce. Zdroj: Northern Wonder

Pěstování kávy totiž na seznamu Světového fondu na ochranu přírody (WWF) figuruje jako šestý největší důvod odlesňování. Následuje za sójou, palmovým olejem, hovězím, výrobky ze dřeva z plantáží a kakaem. Kávový průmysl již zavedl mnoho iniciativ v boji proti odlesňování, ale to nizozemskému startupu zjevně nestačí.

„Pomysleli jsme si: pokud potravinářští technologové dokážou vyrobit maso bez masa, mělo by být také možné připravit kávu bez kávových zrn. Důležitým výchozím bodem bylo, že by každý měl být schopen dodržet kávové rituály, které miluje, ale bez hořké příchuti odlesňování. Zajistíme, že za pár let bude Coffee Free Coffee stejně mainstreamové jako náhražka masa,“ říká David Klingen, CEO Northern Wonder.

Ingredience pěstované mimo tropy

„Káva bez kávy“ se vyrábí ze směsi několika ingrediencí, včetně pražených obilovin, luštěnin, kořenů a ovoce. Patří mezi ně lupina, cizrna nebo černý rybíz. Startup klade důraz především na to, že se všechny ingredience pěstují mimo tropy. Produkt se vyrábí i ve verzi obohacené o synteticky zhotovený kofein.

Aktuálně Northern Wonder prodává svou novinku jako směs pro filtrovanou přípravu, nebo v kapslích. V budoucnu chce přidat do sortimentu zrnkovou verzi napodobující pravá kávová zrna pro použití v kávovarech s mlýnkem, ale třeba i hotovou ledovou „kávu“ v plechovce.

Startup získal na vývoj investici ve výši 1 milion eur od nizozemské rozvojové agentury Oost NL a nyní shání nové investory pro další růst.

Zdroj: Northern Wonder