Česká vzdělávací platforma Rise and Shine se zaměřuje na motivaci a podporu studentů. V našem rozhovoru s hlavním koordinátorem Pavlem Filipem se dozvíte, jaké akce pro ně organizace pořádá.
Platforma Rise and Shine už devátým rokem pořádá jednu vzdělávací akci pro mladé lidi za druhou. Organizátor Pavel Filip nám přiblížil, jak platforma funguje a co od přednášek a workshopů mohou účastníci očekávat. Popsal nám také program nadcházející konference Podnikni to 2021, která se koná už 19. listopadu v Praze.
Čemu se Rise and Shine věnuje?
Ve vzdělávací platformě Rise and Shine poskytujeme široký záběr osobního rozvoje. Našich přednášek a workshopů se již zúčastnilo přes 6,2 tisíc studentů a absolventů a vystoupilo na nich přes 430 zajímavých řečníků a koučů. Mezi nimi byli třeba herec Jaroslav Dušek, bývalý ředitel Microsoftu Jan Mühlfeit, spisovatel Michal Viewegh, reportér ČT Marek Wollner nebo zlatý olympionik David Svoboda.
Co je vaším cílem?
Chceme podpořit mladé lidi, kteří na sobě chtějí pracovat, poznat své silné stránky a najít něco, co je bude bavit. S našimi partnery se zapojujeme do podpory jejich vlastních vzdělávacích akcí. Pro členy studentské organizace ESN CZ pravidelně organizujeme workshopy a již podruhé jsme také připravili víkendový program Trenéři trenérům pro desítku studentských organizací a jejich začínajících lektorů.
Kdy jste s projektem začali?
Organizaci Rise and Shine založil v roce 2013 bývalý kolega Vojta. Po skončení vysoké školy se ptal sám sebe, co tu po něm zůstane, kromě zaprášené diplomky. Už v tu dobu také on sám řešil, jak se motivovat a jak se učit. Došel si na studijní oddělení, kde rezervoval učebnu, rozeslal maily a na jeho první akci dorazilo asi 300 lidí, včetně mě.
Jak velký je váš tým?
Organizačním týmem u nás prošlo více než 100 členů. Zapojili se jako koordinátoři logistiky, moderátoři, dobrovolníci na místě nebo online podpora, ale třeba i jako hlavní organizátoři jednotlivých konferencí. V současné době se aktivně zapojuje přibližně 25 lidí. Mimo konference jezdíme na společné teambuildingy, výlety, organizujeme si workshopy pro náš tým a nejvíce nás baví deep talking dlouho do noci po některé z konferencí.
Na jaká témata se ve svých workshopech a přednáškách především zaměřujete?
Jsou to vždy témata, která řešíme my osobně. Začínali jsme na tématech jako efektivita učení, komunikace a prezentační dovednosti či poznávání silných stránek. Časem jsme se dopracovali k tématům jako je cestování nebo podnikání.
Kde čerpáte inspiraci pro témata akcí?
Chodíme na hromadu zajímavých akcí, přednášek, networkingů a čteme spoustu knih, tak nemusíme pro inspiraci chodit daleko.
Jak často akce pořádáte a kdo je může navštívit?
Zpravidla pořádáme tak 5 až 8 konferencí za rok. Akce jsme pořádali v Praze, Brně, Pardubicích, Liberci, Plzni, ale taky v Bratislavě, Londýně nebo na rekonstruovaném gotickém hradě Hartenberg. Kvůli covidu jsme také rozjeli každoměsíční online rozhovory s hosty a k tomu občas organizujeme i samostatné workshopy nebo třeba i výzvy v ulicích Prahy. Akce šijeme na míru zpravidla pro studenty vysokých i středních škol a obecně pro mladé lidi.
Podle čeho si vybíráte řečníky a lektory?
Většinou naše řečníky už nějaký čas sledujeme a zajdeme na nějakou jejich akci. Za ty roky jsme si již vytvořili takovou sněhovou kouli, kdy i jeden lektor doporučuje druhého. Mezi důležitá kritéria, podle kterých osobnost vybíráme, zahrnujeme zajímavou energii, nadšení, ale hlavně silnou odbornost ve svém tématu.
Můžeš jmenovat některé vaše akce, které podle tebe byly nejzajímavější, nebo přitáhly největší publikum?
Jedním z highlightů určitě byla dvoudenní konference z roku 2015, které se zúčastnilo více než 600 lidí a vystoupilo ve třech souběžných blocích 15 řečníků nebo menší akce na hradě Hartenberg. Velká výzva byla uspořádat konferenci v Londýně nebo dva online rozhovory s řečníky z Kanárských ostrovů.
V listopadu se koná druhý ročník vaší konference Podnikni to. Co si od ní návštěvníci můžou slibovat?
Je to první akce s naším partnerem, Podnikatelským a inovačním centrem hl. m. Prahy, a proto jsme zvolili téma podnikání a podnikavosti obecně. Hlavním posláním konference je přiblížit mladým lidem, že podnikat nebo být obecně aktivní je vždy výhodnější a přináší jim to větší svobodu – ale zároveň i učí odpovědnosti.
Pozvali jsme Bohumila Kartouse, ředitele Pražského inovačního institutu a opravdového inovátora. Díky skutečnému specialistovi na fuck upy Tomášovi Studeníkovi z FuckUp Nights se už nikdo nebude bát rozjet projekt nebo podnikání. Zazní také spousta tipů, jak pracovat s motivací. Martin Vasquez na svém workshopu naučí, jak zaujmout a prodat svůj nápad například před investorem nebo i vlastní babičkou.
Kolik svého času platformě věnuješ?
Rise and Shine je už devátým rokem můj koníček, kterému bez nadsázky věnuji skoro maximum svého volného času. V průměru 2 až 4 hodiny denně. Vždy před každou akcí je zapojení intenzivnější, ale zpravidla od konce listopadu do ledna máme i díky Vánocům a zkouškovému díru, tak se zapojuji méně.
Odpovědět
Zobrazit komentáře