Sexuální výchova
Zdroj: Nataliya Vaitkevich, Pexels

Pokrok v sexuální výchově? Konsent zveřejnil novou metodiku

Organizace Konsent, která se věnuje prevenci sexuálního násilí, zveřejnila nové podklady pro výuku sexuální výchovy. Základem inovativní metodiky je otevřená diskuze o tabuizovaných tématech.

Podle průzkumu České středoškolské unie z roku 2020 v současné době mladí lidé nejčastěji získávají informace o sexu na internetu a od svých vrstevníků. Ve škole se o něm nic nedozvědělo celých 47 % respondentů. Nová metodika, za kterou stojí Konsent, má pomoct situaci změnit.

Zdroj: Cottonbro, Pexels

Organizace se při tvorbě učebního plánu zaměřila na témata, která jsou důležitá pro zdravý vývoj mladých lidí a zároveň bývají často opomíjená. Nové lekce se věnují souhlasu u sexuálních aktivit, mýtům o pohlavních orgánech a sexu, sexuálnímu obtěžování a pornografii. Každá lekce zahrnuje teoretický úvod, interaktivní aktivity a modelové příběhy. Klade se v nich velký důraz na prostor pro diskuzi a skupinovou práci.

Například v lekci o sexuálním obtěžování studenti zjistí, jaké má tento jev podoby, jak je možné mu předejít a proč je důležité se vůči němu vymezit. Žáci se také naučí, co můžou dělat, když se stanou svědky obtěžování nebo když se jim s ním někdo svěří.

Nová metodika vznikala na základě průzkumu společnosti Behavio, který potvrdil, že o ni vyučující mají zájem. Následně ji odborníci tvořili ve spolupráci se samotnými pedagogy, kteří se zapojili do testování lekcí ve svých školách. Konkrétní náplň by tedy měla odpovídat tomu, co učitelé k výuce přesně potřebují.

Lekce se uplatní ve výuce žáků v 8. a 9. třídách základních škol a 1. a 2. ročníků středních škol. Metodika je dostupná ke stažení zdarma na webových stránkách spolku Konsent.

Zdroj: TZ