Ochranné pomůcky
Zdroj: Laura James, Pexels

Použité roušky se dají znovu využít. Přimíchají se do betonu

Co si počít s tunami použitých jednorázových ochranných pomůcek? Inženýři z australské univerzity RMIT našli způsob, jak je využít ve stavebních materiálech.

Množství odpadu na světových skládkách se možná zase o něco sníží. Výzkumníci z univerzity RMIT v Melbourne totiž vyvinuli novou metodu zpracování jednorázových ochranných pomůcek jako jsou roušky, pláště a gumové rukavice. Využívají je pro zpevnění konstrukčního betonu.

Beton s příměsí nadrcených ochranných pomůcek.
Beton s příměsí nadrcených ochranných pomůcek. Zdroj: RMIT University

Ve třech různých studiích, které v poslední době publikovali, vědci poukazují na potenciál ochranných pomůcek jako výztužných materiálů v betonu. Při testování pomůcky nejprve rozdrtili a poté zapracovali do betonu v různém objemu, od 0,1 % do 0,25 %.

Následně zjistili, že gumové rukavice zvýšily pevnost betonu až o 22 % a zlepšily tak jeho odolnost proti praskání. Pláště zvýšily odolnost proti namáhání v ohybu až o 21 %, pevnost v tlaku o 15 % a elasticitu o 12 %. Roušky zlepšily pevnost v tlaku až o 17 %.

Podle dat z tiskové zprávy RMIT se od počátku pandemie covidu-19 každý den po celém světě vyprodukovalo v průměru 54 tisíc tun odpadu z jednorázových pomůcek. Každý měsíc se také používá a vyhazuje asi 129 miliard jednorázových roušek.

„Naléhavě potřebujeme chytrá řešení pro stále rostoucí hromadu odpadu produkovaného kvůli covidu-19 – tato výzva však přetrvá i po skončení pandemie,“ říká Shannon Kilmartin-Lynch, který stál v čele výzkumu na RMIT.

Výzkum je zatím stále v počátcích, vědci ho budou dále rozvíjet. Partner univerzity, společnost Casafico Pty, také plánuje brzy využít zjištění studií v prvním terénním projektu.

Zdroj: RMIT (rmit.edu.au)