Zdroj: Thomas Serer, Unsplash

Při rozhodování fotbalu pomůže umělá inteligence

Budou brzy rozhodčí ve sportu bez práce? V dohledné době nejspíše ne, ale na letošním mistrovství světa ve fotbalu jim práci ulehčí umělá inteligence.

Fotbal mezi diváky budí velké vášně a emoce. Nejde přitom jen o samotné fandění oblíbenému týmu či hráčům, ale také o verdikty rozhodčích, ať už jsou oprávněné, či ne. V současnosti používané videozáznamy sice při rozhodování pomáhají, ale role samotných lidí je stále nezastupitelná.

umělá inteligence sleduje kromě hráčů také míč
Umělá inteligence sleduje kromě hráčů také míč. Zdroj: FIFA

Na letošním fotbalovém mistrovství světa v Kataru přibude mezi technologické pomocníky k současnému videoasistentovi také umělá inteligence. Jejím úkolem bude pomoci s rozhodování o postavení mimo hru neboli ofsajdu. Hráč se nachází v ofsajdové pozici, pokud je blíže k soupeřově brankové čáře než míč a předposlední soupeř. Samotná ofsajdová pozice hráče není porušením pravidel, ale provinilec se musí v okamžiku prohřešku aktivně zapojit do hry.

Jak to celé funguje?

Automatický systém se zkratkou SAOT (Semi-Automated Offside Technology) pomocí 12 kamer umístěných pod střechou stadionu sleduje míč i každého hráče, kterého má rozděleného na 29 bodů, a zaznamenává jejich pozice na hřišti. Všechno zvládá provést padesátkrát za sekundu. Klíčovou součástí technologie je i čip uvnitř míče, jenž posílá data o jeho odehrání.

Kombinací dat sesbíraných ze hřiště dokáže umělá inteligence vyhodnotit polohu hráče a míče v konkrétní okamžik a tím pomůže při rozhodování ofsajdu. Samozřejmě na to nebude sama, ale rozhodování urychlí a především zpřesní. V současnosti je totiž posuzovaní poměrně složité a závisí na krátkém okamžiku. Pokud se stane, že hráč poruší pravidla a z ofsajdové pozice se zapojí do hry, systém upozorní videorozhodčího, který záznam zkontroluje. Ten následně při potvrzení informuje hlavního rozhodčího. Aby z toho ale měli něco i diváci na stadionu, program vygeneruje 3D animaci, která z co nejlepšího úhlu ukáže danou situaci a zobrazí se na velkoplošných obrazovkách.

„Tato technologie je vyvrcholením tříletého výzkumu a testování, jehož cílem bylo zajistit to nejlepší pro týmy, hráče a fanoušky, kteří se letos vydají do Kataru. Jsme hrdí a těšíme se, že svět uvidí výhody této technologie,“ říká k zavedení novinky prezident organizace FIFA Gianni Infantino.

Letos půjde o první ostré nasazení systému SAOT, nicméně FIFA už ho vyzkoušela při několika utkáních a soutěžích v minulém roce. Fotbal však není jediné místo, kde se při sportu prosazují technologie. Příkladem může být třeba Jestřábí oko, které sleduje dopady míče v tenise nebo volejbalu a dalších sportech. Z technologií těží i diváci Formule 1, kteří díky senzorům na závodních vozidlech dostávají možnost vidět řadu zajímavých statistik.

Zdroj: FIFA, Formula 1