Samsung spouští projekt Wildlife Watch, díky němuž se můžete stát virtuálními ochránci ohrožené divoké zvěře v africké buši

Společnost Samsung dnes představila nový ambiciózní projekt Wildlife Watch, který pomocí moderní technologie bojuje proti pytláctví v africké buši. Špičkové kamery v telefonech Samsung Galaxy S20 budou nepřetržitě, 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, streamovat živý záznam z rezervace Balule, což je součást slavného Krugerova národního parku v Jihoafrické republice. Kdokoli se tak může stát virtuálním strážcem a chránit ohrožená zvířata před pytláctvím tím, že je bude sledovat v jejich přirozeném prostředí.

Při přípravě projektu spojil Samsung síly s firmou Africam, která v minulosti odvedla spoustu průkopnické práce při zavádění moderních technologií v afrických zemích. Při monitorování zvířat v buši sehraje velkou roli jeden z nejnovějších chytrých telefonů řady Galaxy. Nesmírně důležitá je také účast ochranářské organizace Black Mamba, tvořené téměř výhradně ženami. Ta pomocí nenásilných metod potírá pytláctví, jehož výskyt v pandemické éře výrazně vzrostl – ilegální lovci využívají náhlé absence turistů. Díky projektu Wildlife Watch se kdokoli může zblízka podívat, co práce strážců obnáší, prohlédnout si ohrožená zvířata a případně na jejich ochranu i finančně přispět. 

Jednou z hlavních tváří celé iniciativy je DJ, producentka a módní návrhářka Peggy Gou. Rodačka z Jižní Koreje, dnes žijící v Berlíně, je velkou milovnicí exotických zvířat, zejména žiraf. Svou účastí hodlá podpořit veřejnost, aby se do projektu zapojila, podílela se na hlídání zvířat před pytláky a šířila potřebné informace dál. 

Firma Africam v buši na různých místech instalovala čtyři mobilní telefony Samsung Galaxy S20 FE, a tím zdvojnásobila svou současnou infrastrukturu v rezervaci Balule. Na živý streaming zvířat v buši jsou tyto přístroje jako dělané, k jejich hlavním přednostem totiž patří skvělý výkon ve slabém světle a kvalitní záběry i z větší vzdálenosti. Členky organizace tak můžou vedení rezervace poskytnout podstatně kvalitnější záznam, který pak slouží jako důkaz pro policii či soudy. 

Strážkyně budou při hlídání rezervace používat i maskovaný džíp rovněž vybavený Samsungem Galaxy S20 FE. Streaming z hlídek umožní zájemcům na vlastní oči spatřit, co členky Black Mambas vidí denně při své práci, jako by stáli vedle nich. 

Samsung u modelů Galaxy spustil program upcyklace (recyklace s přidanou hodnotou), jehož cílem je řešení sociálních problémů, prodloužení životního cyklu produktů a snížení množství odpadu – telefony díky němu získávají druhý život, v němž slouží k odlišným účelům a získávají nové důležité funkce. Tímto způsobem lze omezit potřebu neustále vyrábět nové produkty. V rámci iniciativy Wildlife Watch se telefony v rukou strážkyň rezervace mění v bezpečnostní kamery hlídající hranice území, a výrazně tak usnadňují jejich každodenní práci při ochraně zvěře. 

Kdo se k projektu připojí a na webových stránkách www.wildlife-watch.com stane se virtuálním strážcem, může poslat strážkyním rezervace zprávu, když uvidí nějaké zvíře, jemuž hrozí pytlácký útok. Obrázky z fotoaparátů také může sdílet na sociálních sítích nebo oslovit své přátele a blízké, aby se k akci rovněž připojili a jednotku Black Mambas finančně podpořili. Kamery mobilních telefonů jsou neustále v pohybu a záběry se tak pořád mění, takže si můžete z domova užívat nové a nové pohledy na majestátní slony, lvy či žirafy. 

„Jsou to nádherní tvorové a všichni je milujeme, ale smutná pravda zní, že pytláctví v celé Africe momentálně roste. Je proto skvělé, že v boji s ním může pomoct zařízení, které všichni používáme každý den. Možnost stát se virtuální strážkyní a podpořit ty skvělé ženy, které pytláctví potírají, je prostě úžasná.“ 

Peggy Gou

Komentář připojil i Mark Notton, ředitel evropské divize mobilních zařízení Samsungu: „Naše životy se v poslední době stále častěji přesouvají do virtuální sféry, a tím pádem ještě lépe vidíme, nakolik moderní technologie dokážou dát lidi dohromady za dobrým účelem. Projekt Wildlife Watch je toho skvělým důkazem – naše telefony díky němu získávají novou funkci a my doufáme, že si získá dostatek příznivců. Nejenže tak podpoříme ochranu divoké zvěře v jejím přírodním prostředí, ale ještě dáme lidem možnost, aby si je v pohodlí domova prohlíželi a dozvídali se o nich vše potřebné.“ 

Projekt Wildlife Watch využívá moderní technologii k obecně dobrým účelům, a přispívá tak k plnění cíle č. 15 (Život na souši) ze seznamu cílů udržitelného rozvoje, jak je stanovila OSN. K programu Agenda pro udržitelný rozvoj 2030 se v současné době přihlásilo 193 členských zemí OSN. Výsledkem spolupráce Samsungu s Rozvojovým programem OSN (UNDP) je edukační a dobročinná mobilní aplikace Samsung Global Goals. V současnosti je nainstalovaná víc než na 100 milionů chytrých telefonů Galaxy po celém světě a jejím prostřednictvím se už pro Rozvojový program OSN vybrala suma přesahující milion dolarů. Miliony uživatelů mají možnost přispět i drobnou částkou k lepšímu světu a zároveň se o cílech udržitelného rozvoje dozvědět víc. 

Projekt Wildlife Watch bude trvat zhruba dva měsíce (od 3. března 2021 do 8. dubna 2021). Společnost Samsung doufá, že se během této doby podaří na situaci afrických zvířat, v pandemii poněkud pozapomenutých, upozornit maximální množství lidí.