Zdroj: Shvets Production, Pexels

Studentka předvedla umělou inteligenci, která překládá znakový jazyk

Indická studentka inženýrství Priyanjali Gupta světu ukázala umělou inteligenci, která v reálném čase překládá americký znakový jazyk do angličtiny. Využila k tomu rozhraní pro rozpoznávání objektů.

Dvacetiletá Priyanjali Gupta studuje třetí ročník na Vellore Institute of Technology v Indii. Na síti LinkedIn nedávno předvedla program, který umí překládat americký znakový jazyk do angličtiny. Na příspěvek zareagovalo několik tisíc lidí a získal řadu pozitivních ohlasů. Program by totiž mohl pomoci při komunikaci neslyšících lidí a těch, kteří mají poruchu řeči.

Zdroj: Shvets Production, Pexels

Při tvorbě programu Gupta využila tutoriál datového inženýra Nicholase Renotta. Projekt spočívá ve využití a upravení už existujícího kódu tak, aby splňoval požadavky pro práci se znakovým jazykem. Program zjednodušeně řečeno nepřekládá jazyk, ale spíše rozpoznává objekty a porovnává je s tím, co už se naučil. Kromě pozdravu zvládne v reálném čase přeložit poděkování nebo slova ano či ne.

Priyanjali Gupta umístila svůj výtvor na platformu GitHub. Věří, že společně s komunitou programátorů, kteří mají více zkušeností, se ji podaří řešení vylepšit. Vytvořit neuronovou síť pro znakový jazyk je totiž značně složité.

V současnosti nejde o hotové řešení, které by se dalo použít v reálných situacích. Program si zatím poradí pouze se snímky, nikoliv souvislým videem. Navíc rozpozná poměrně málo slov. Podle autorky šlo hlavně o prezentaci nápadu a řešení komunikačních problémů, kterým se doposud velké společnosti vyhýbají.

Tutoriál, podle kterého se Priyanjali Gupta řídila.

Zdroj: Interesting Engineering, GitHub