Resident Evil Village
Capcom

Vychází nový díl herní hororové ságy Resident Evil

Resident Evil, hororová série, která od devadesátých let hýbe světem videoher, se co nevidět dočká dalšího pokračování. V pátek 7. května vychází osmý díl s názvem Resident Evil Village. Přečtěte si, na co se hráči mohou těšit u nového dílu.

Pokračování Resident Evil 7: Biohazard

Nové rozšíření ságy přímo navazuje na úspěšný sedmý díl, který vyšel před třemi lety. Biohazard jako první v sérii zavedl perspektivu first-person, hráči se tedy ocitli přímo v kůži hlavní postavy a sledovali děj jejíma očima. Tento prvek osmička zachovává.

Hráči znovu mohou počítat s temnou atmosférou a lítým bojem o přežití. Děj Resident Evil Village se bude odehrávat několik let po událostech ze sedmého dílu. Hlavní postavy, Ethan Winters a jeho žena Mia, se na nějakou dobu dočkaly klidu po hrozivých zážitcích na farmě rodiny Bakerových. Jejich osud se však znovu protne se starým známým, Chrisem Redfieldem, kvůli kterému se Ethan bude muset vydat do tajemné středověké vesnice, která leží u paty zlověstně vyhlížejícího hradu. Nepřátelé, se kterými bude Ethan bojovat, nebudou zombies, ale čarodějnice, upíři a vlkodlaci.

Lady Dimitrescu: netradiční „enemák“ oslovil fanoušky

Hráčům se dostalo několika ochutnávek hry ve formě video upoutávek, dočasně zpřístupněných demoverzí a gameplayů. Fanoušky si jednoznačně získala nová postava, upírka Lady Alcina Dimitrescu neboli Tall Lady.

Nová postava, Lady Dimitrescu. Zdroj: Capcom

Kreativní ředitel Tomonori Takano v rozhovoru pro magazín IGN uvedl, že se autoři snažili, aby Dimitrescu nevypadala jako tradiční upír.  Při vytváření postavy se nechali inspirovat Alžbětou Báthoryovou neboli Čachtickou paní, Morticiou Addams z Addamsovy rodiny a japonskou městskou legendou Hashaku-sama.

Strašidelná lady Dimitrescu měří 2,9 metru a už nyní svým neobvyklým vzhledem spustila vlnu internetových memes, fanartu a cosplayů. Povedený cosplay předvedla i ruská basketbalistka Ekaterina Lisina, která v minulosti získala bronzovou medaili na olympijských hrách v Pekingu. Úspěšná sportovkyně a modelka měří 205,7 centimetru a je oficiálně ženou s nejdelšíma nohama na světě (132,8 centimetru). Výšky Dimitrescu sice nedosahuje, ale těžko bychom našli někoho, kdo by se na její cosplay hodil lépe.

Cosplay Lady Dimitrescu. Zdroj: Instagram Ekateriny Lisiny

Evropa a Amerika se opět dočkají větší míry násilí

Village, stejně jako předchozí díl série, v domácím Japonsku vyjde ve dvou cenzurovaných verzích, CERO Z (18+) a CERO D (17+). Aby hra vyhovovala japonským ratingovým standardům, tvůrci museli ve hře omezit množství krve nebo usekávání hlav. Některé scény dokonce bylo nutné vymazat úplně. U nás a v Americe vyjde hra s mnohem brutálnějšími prvky.

O fenoménu Resident Evil

Resident Evil od japonské společnosti Capcom spadá pod herní žánr survival horor.  Ačkoliv nebyla tato hra první svého druhu, považuje se za průkopníka, kterému se podařilo tento žánr významně popularizovat. Videohry se také staly zdrojem inspirace pro filmovou a seriálovou produkci a knižní adaptace.

Sága má za sebou poměrně klikatou cestu vývoje. První díl hry na Playstation vyšel už před 25 lety, v Evropě se na trh dostal v srpnu 1996. Jeho specifická plíživá atmosféra s lekačkami a napínavým příběhem, kterému nechyběli zajímaví hrdinové a nepřátelé, si získala miliony fanoušků. Hra obsahovala několik ikonických prvků, jako bylo řešení více či méně složitých hlavolamů nebo způsob uzdravování pomocí kombinování barevných bylin, které si hráči oblíbili a které provázejí sérii i nadále. První díl Residenta má z dnešního pohledu nepěknou grafiku, ale i tak se k němu někteří hráči z nostalgie vracejí.

Další díly střídavě sklízely kladné a negativní reakce. Hráči i kritici s velkým nadšením přijímali například hned druhý díl ságy, který byl mnohem propracovanější než jeho předchůdce. Jiné díly se na žebříčcích příliš vysoko nevyšplhaly, například šestý díl z roku 2013.

Trailer na hru Resident Evil Village.

Resident Evil Village si bude možné zahrát na PC, Playstation 4 a 5, Xbox Series X/S a Xbox One. Hra bude obsahovat i přístup k multiplayer verzi nazvané Resident Evil Re:Verse.