Revoluční technika výzkumníků z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU) nejenže řeší problém plýtvání potravinami, ale také přispívá ke snižování emisí. Podařilo se jim extrahovat z kapusty fytochemikálie, které lze znovu použít zdravotních, či hygienických produktech.
Kapusta je listová zelenina význačně bohatá na živiny. Kvůli své krátké trvanlivosti je však často vyhazována. Vědci z NTU se pustili do vymýšlení účinného a udržitelného přístupu k přeměně zbytků zeleniny na cenné zdroje. Jejich snaha je vedla ke zkoumání potenciálu přírodních hlubokých eutektických rozpouštědel (NADES) – bezpečných a ekologických kapalin složených ze sloučenin rostlinného původu, jako jsou aminokyseliny, cukry a zbytky rostlinných olejů.
Uskutečnili experimenty s různými preparáty NADES a míchali je se zpracovaným odpadem z kapusty. Během řady testů pozorovali spontánní rozdělení směsi na odlišné vrstvy. To usnadnilo extrakci fytochemikálií z kapusty, včetně polyfenolů, karotenoidů a chlorofylů. Vše bez nutnosti energeticky náročného zahřívání nebo metod předběžného zpracování, jako je sušení mrazem.
Výzkumníci jsou si jisti ekonomickou životaschopností své průkopnické techniky. Zdůrazňují její využitelnost v průmyslu. Předpokládají, že extrahované živiny by mohly najít uplatnění v širokém spektru výrobků, od prostředků osobní péče a kosmetiky až po doplňky stravy, či bylinné extrakty.
„Díky použití netoxických rozpouštědel přírodního původu se jedná o bezpečnou techniku. Naše metoda zároveň zachovává účinnost extrahovaných účinných látek, což ji činí velmi atraktivní pro průmyslové využití,“ uvedl ve svém prohlášení hlavní autor studie profesor Hu Xiao.
Výzkumný tým již podal v Singapuru patentovou přihlášku. Do budoucna jsou vědci odhodláni rozšířit metodiku tak, aby zahrnovala různé druhy ovoce, zeleniny a léčivých rostlin. Objev může proto znamenat změnu paradigmatu v oblasti optimalizace zdrojů a postupů udržitelnosti.
Zdroj: VegNews
Odpovědět
Zobrazit komentáře