MINI Aceman
Zdroj: BMW Group

Značka MINI odhalila model Aceman: svůj první plně elektrický crossover

Britská značka automobilů MINI odhalila koncept modelu MINI Aceman, svého prvního elektrického crossoveru. Ukazuje, jak budou vypadat příští modelové generace.

Značka MINI, která spadá pod koncern BMW, představila nový model auta MINI Aceman. Příští generaci třídveřového modelu MINI Cooper, vůbec poprvé v šedesátileté historii, doplní provedení crossover. Automobil má vyplnit mezeru mezi modely MINI Cooper a MINI Countryman. Navíc se značka v designu nově odklání od chromu a kůže.

Designový styl konceptu MINI Aceman zachovává prvky typické pro značku MINI, ale zároveň je důsledně kombinuje s inovativními technologiemi. Exteriér i interiér vozu se designově zjednodušil a pročistil. Cestující by si z jízdy měli odnést zážitek ze světla, pohybu, interakce a zvuku. Vůbec poprvé budou mít tato auta také svůj samostatný zvukový design, který podle výrobce při jízdě nabídne „emocionálně podmanivé jízdní zvuky“.

MINI Aceman spojuje charakteristické rysy dvou nejúspěšnějších modelů značky, MINI Cooper a MINI Countryman. Praktická dvouprostorová karoserie s krátkými převisy vytváří na minimální ploše maximum prostoru pro cestující a zavazadla. Koncept MINI Aceman má čtyři dveře, velké víko zavazadlového prostoru a místo pro pět cestujících. Má také velikost a proporce, jaké lze od MINI očekávat – délka činí 4,05 m, šířka 1,99 m a výška 1,59 m.

Plynulý přechod mezi karoserií a skleněnými plochami je maximálně aerodynamický. Čistý a zjednodušený design zcela upouští od chromovaných lišt, které byly u předchozích generací běžné. Široké plastové kryty ve spodní části karoserie, výrazně tvarované podběhy kol, velká kola, osobité střešní nosiče a spodní části předního a zadního nárazníku stylizované jako kryty podvozku zdůrazňují robustnost a všestrannost auta určeného pro potěšení z jízdy ve městě.

Světle zelené LED osvětlení rámečku masky dodává vozu nezaměnitelný světelný podpis jak ve dne, tak i v noci. Střed masky chladiče konceptu MINI Aceman je zcela zakrytý.

Charakteristické prvky s důrazem na detail

Design karoserie se vyznačuje prvky typickými pro značku MINI. Protáhlé prvky se zakulacenými konci jsou použity například na vnějších klikách dveří, které jsou poprvé zapuštěné, stejně jako na krytech vnějších zpětných zrcátek a logu MINI ve spodní části zadních dveří. Tento tvar se objevuje také na mnoha prvcích interiéru, což platí i pro osobitý design britské vlajky, který dokládá kořeny značky a objevuje se na grafice zadních světel i na robustním střešním nosiči.

Velkoryse dimenzované podběhy kol konceptu MINI Aceman vyplňují 20palcová kola z lehké slitiny. Trojúhelníkový obrys středu kol, který dodává paprskům vizuální hloubku a dynamiku, je důmyslným grafickým prvkem, patrným většinou až na druhý pohled.

Interiér: MINImalismus

Palubní deska konceptu je zredukována na to nejnutnější, přesně tak, jak to zamýšlel konstruktér klasického MINI v roce 1959. Digitalizace umožnila vystačit si s malým počtem ovládacích prvků.

Palubní deska je plochý designový prvek ve stylu soundbaru, který je umístěn přes celou šířku interiéru před sedadly řidiče a spolujezdce. Její měkké pletené textilní plochy vytvářejí moderní a útulnou atmosféru. Její součástí je kulatý OLED displej, plnící všechny funkce přístrojového panelu a kontrolního displeje. V souladu s tradicí je pod velkým displejem umístěna lišta s přepínači. Dotykové ovládání je unikátně zkombinováno s analogovými funkcemi s fyzickými spínači. Chromované a kožené prvky zcela chybějí v interiéru i exteriéru.

Premiéra pro veřejnost

Koncept MINI Aceman se poprvé veřejně představí na herní akci Gamescom 2022 v Kolíně nad Rýnem. Akce začíná večer 23. srpna 2022 velkolepou zahajovací show Opening Night Live.

Zdroj: TZ BMW Group